Anti-Atatürkçülük: İki emperyalizm

Son günlerde yoğunlaşan Anti-Atatürkçü saldırıların arkasında iki farklı emperyalizm birden var: Batı Emperyalizmi... Ve... Arap Emperyalizmi. ***Batı Emperyalizmi, “Emperyalizm” denilince akla gelen klasik...

Son günlerde yoğunlaşan Anti-Atatürkçü saldırıların arkasında iki farklı emperyalizm birden var:
Batı Emperyalizmi...
Ve...
Arap Emperyalizmi.

***

Batı Emperyalizmi, “Emperyalizm” denilince akla gelen klasik emperyalizmdir.
Zaten laik ve demokratik bağımsızlık ideolojisinden dolayı Atatürk’ten hoşlanmayan Batı’nın...
Sovyetler çöktükten sonra, Samuel P. Huntington’un kaleminden dillendirdiği...
“Siz laikliği bırakın, demokrasi adı altında ilkel, feodal Din/Tarım kültürüne boyun eğin, kadın ve insan haklarını boş verin, İslama dönün, AB’den vazgeçin, Ortadoğu’da Arapların liderliğine soyunun” mealine mesaj veren emperyalizmdir.
Sadece ABD tarafından değil, biraz daha üstü örtülü olarak AB tarafından da savunulmakta ve Atatürk düşmanlığını aşılamaktadır.
Batı Emperyalizmi, hem klasik manada, ekonomik sömürüye dayalı olan emperyalizmdir; hem de “kültürel egemenlik ve yönlendirme” anlamındaki “Kültür Emperyalizmi” denilen emperyalizmdir.

***

Arap Emperyalizmi, Erdoğan/ AKP iktidarına kadar genellikle “Kültür Emperyalizmi” denilen bir biçimde, din ve mezhep üzerinden, inanç ve düşünce alanında, siyaseten Atatürk düşmanlığı yapan bir emperyalizm idi:
İdi” diyorum, çünkü bugünkü Erdoğan/AKP iktidarı yüzünden (bazılarına göre “sayesinde”), Arap sermayesi ve Arap kültürü, Türkiye’nin sadece kültürel/ideolojik dünyasına değil, ekonomisine de egemen oldu.
Medeni Kanun, harf, dil ve kıyafet devrimlerine karşı çıkan, Laik Cumhuriyeti reddeden Arap Emperyalizmi, Türkiye’de artık gayrimenkulleri, işletmeleri olan, ekonomiye yön veren, dış politikadaki ağırlığıyla iktidarı da etkileyen bir güç haline gelmiştir.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hukuk ve adalet deve değildir 22 Şubat 2019 | 115 Okunma Bir savunma bir mektup: Hakan Kara ve Rona Aybay 21 Şubat 2019 | 3.615 Okunma Analarının karnından koltukla doğanlar 19 Şubat 2019 | 3.324 Okunma Cumhurbaşkanına hakaret suçu kaldırılmalıdır 17 Şubat 2019 | 4.803 Okunma Sebze-Meyve, Gıda Terörü 15 Şubat 2019 | 3.683 Okunma
TÜM YAZILARI