Alev Coşkun’dan Cumhuriyetin ekonomik mucizesi

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar bu hafta 'Alev Coşkun’dan Cumhuriyetin ekonomik mucizesi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Alev Coşkun politikayı bıraktıktan sonra, yazarlığa başladı. Özellikle Cumhuriyetin kuruluş dönemi ile Atatürk ve İnönü hakkındaki çalışmaları, yakın tarihimizin pek çok kritik noktasına ışık tutan kitaplardır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kamu Yönetimi doktorası yaptıktan sonra, Türkiye’ye döndüğünde, Hacettepe Üniversitesi’nde, Ekonomi Bölümü’nde ders vermeye başlamış ve Hacettepe’de hocalık yaptığı sürece, Prof. Dr. Taner Berksoy’la birlikte paylaştığımız odanın üçüncü sakini olmuştu. 

***

Alev Coşkun, Doktora teziyle de ilgili olduğu için kısaca KİT denilen Kamu İktisadi Teşebbüsleri’yle özel olarak ilgileniyor, Cumhuriyetin Devletçilik politikasının sonucu olarak ortaya çıkan bu kurumların ülkeye katkılarını irdeliyordu. 

Cumhuriyetin kuruluş dönemiyle ilgili çalışmalarından sonra, Yerel Seçimler öncesinde, “Atatürk’ün Kamusal Ekonomi Politikası” adlı kitabının Cumhuriyet Kitapları tarafından yayımlanması bir rastlantı değildir: 

Tam seçimler öncesinde Atatürk Dönemi’nin ekonomi politikasını, Cumhuriyetin devletçilik yaklaşımını, CHP’nin altı okundan birini anlatmakla yetinmeyen Alev Coşkun, bu kitabında, Karşı Devrim’in, bu politikanın kazanımlarını nasıl harcadığını ve kendi oligarşisini beslemek için nasıl kullandığını örneklerle anlatıyor. 

Kapsamlı bir değerlendirme yaptığı sonuç bölümden önceki üç bölüm şu isimleri taşıyor: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdam fermanı, 23 Nisan Bayramı ve çocuk istismarı 23 Nisan 2024 | 38 Okunma Adaletsizlikler iktidarı zorluyor 21 Nisan 2024 | 142 Okunma Yeni anayasa tuzağı 19 Nisan 2024 | 213 Okunma Eğitimin ötesi: Köy Enstitüleri 18 Nisan 2024 | 328 Okunma İç politika aracı olarak savaş 16 Nisan 2024 | 55 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar