ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sumsare Ragnok: Kerberos

Sevgili okurlarım, bu Tişer (Kimi tarihçiler ve leksikograflar tarafından Tişar veya Dişar diye de yazılıyor ve okunuyor) Sumsare Ragnok ilginç bir yazar ve düşünür ismi .

Emre Kongar
Emre Kongar Cumhuriyet Gazetesi
07 Aralık 2017 | 70

Sevgili okurlarım, bu Tişer (Kimi tarihçiler ve leksikograflar tarafından Tişar veya Dişar diye de yazılıyor ve okunuyor) Sumsare Ragnok ilginç bir yazar ve düşünür ismi...
Adeta ölümsüz: Çünkü çağları aşan gözlemleri var.

Sanıyorum, eski çağlardan beri, zalim yöneticilere karşı muhalefetini sürdüren bir gizli örgüt, yaşadıkları dönem hakkındaki eleştirilerini hep aynı isimle kaleme almış, böylece Antik Yunan’dan Rönesans’a, Rönesans’tan günümüze adeta bir “Siyasal Eleştiriler Ansiklopedisi” oluşturmuş.
Ben Elif Kitabevi’nin sahibi rahmetli Aslan Kaynardağ’ın vermiş olduğu ve “Hocaefendi’nin Sandukası” adlı kitabımda aktardığım d’Abussion de Calevela’nın mektupları arasında bu isimle yazılmış bazı notlar da bulmuş fakat, konuyla ilgisiz oldukları için onları dikkate almamıştım.
Son günlerde, nedense, birdenbire bu notları anımsadım.
Bunlardan biri, geçen gün aktardığım Rüşvet, Yolsuzluk ve Hırsızlık üzerine kaleme aldığı metindi.
Bugün Kerberos adını verdiği ilginç bir metni de size aktarmak istiyorum.

***

KERBEROS’TUR BENİM ADIM!
Üç başlı canavarım ben:
Bir başım Rüşvet...
Bir başım Yolsuzluk...
Bir başım Hırsızlık’tır benim.
Cehennenim bekçisiyim ben!

***

En büyük benim:
Krallar, imparatorlar, şahlar, padişahlar, reisler, emirler, başkanlar, başbakanlar, papalar, piskoposlar, patrikler, halifeler, şeyhülislamlar, mollalar, meleler, papazlar, rahipler, hahamlar, imamlar, hacılar, hocalar, şeyhler, şıhlar, ağalar, beyler, hanımlar, beyfendiler, hanfendiler...
Kölelerimdir benim.

***

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER