Safın ne Bay Kemal

Hemen ilkokul seviyesinde, basit ifadelerle başlayalım anlatmaya: 'Muhalefet' diyoruz, peki nedir muhalefet? Hangi anlama gelir, kimler ve ne için kullanılır, neyi ifade eder? Muhalefet, bir görüşe, eyleme ya da tutuma karşı olma halidir. Bu...

Hemen ilkokul seviyesinde, basit ifadelerle başlayalım anlatmaya: 'Muhalefet' diyoruz, peki nedir muhalefet? Hangi anlama gelir, kimler ve ne için kullanılır, neyi ifade eder?

Muhalefet, bir görüşe, eyleme ya da tutuma karşı olma halidir. Bu durumda olan kişiye muhalif, kişiler topluluğuna muhalefet denir. Yani, ortada bir eylem ya da görüş olmalı ve buna karşı çıkılmalı. Her şeye, atılan her adıma, söylenen her söze karşı olmak değildir muhalefet. Bu farklı bir durumdur ve Türkçenin değil, Tıp Bilimi'nin alanına girer.

Bizde ne olduğuna gelince...

Maalesef hastalıklı bir hal var Türkiye'de. Bizde 'muhalefet' kelimesi, her şeye, atılan her adıma karşı olmak ve karşısında durulan kesimi kirletmek olarak anlaşılıyor. Bir örnek verelim isterseniz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün partisinin grup toplantısında kürsüye çıktı ve şunları söyledi:

'Sınır ötesinden atılan bir roketle 5 yaşındaki bir çocuğumuz hayatını kaybetti.'

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ne kullandınız be! 01 Aralık 2022 | 631 Okunma Hayaller dünyası 30 Kasım 2022 | 291 Okunma Yalan mı? 29 Kasım 2022 | 593 Okunma Safın ne Bay Kemal 24 Kasım 2022 | 551 Okunma Mango suyu 23 Kasım 2022 | 310 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar