Hep aynı tehdit

Ne zaman ülkemizin menfaatlerini korumaya kalksak, ne vakit bu yönde ciddi bir adım atsak, hep aynı muamele ile karşılaşıyoruz. “Sizi NATO’dan çıkarırız” tehdidi, Demokles’in kılıcı gibi...

Ne zaman ülkemizin menfaatlerini korumaya kalksak, ne vakit bu yönde ciddi bir adım atsak, hep aynı muamele ile karşılaşıyoruz. “Sizi NATO’dan çıkarırız” tehdidi, Demokles’in kılıcı gibi dolaşıyor tepemizde. 

1964 Yılında Kıbrıs’taki hak ve menfaatlerimizi korumak için Ada’ya müdahaleye hazırlanıyorduk. Ünlü Johnson Mektubu geldi. ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, Başvekil İnönü’ye gönderdiği mektupta, Türkiye’yi Sovyet işgali ve NATO ile tehdit etti. “Sovyetler, Türkiye’ye bir müdahalede bulunursa, NATO sizi korumaz” anlamına gelecek ifadeler kullandı. 

Kaba, çirkin ve saldırgandı yazdıkları. O da zaten bunu kabul etti. Mektubunun altına, “Sözlerimi çok fazla sert bulabilirsiniz” diye ekledi. 

Yapamadık o müdahaleyi… 

İsmet İnönü’ye atfen, “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye’de orada yerini alır” sözlerini ürettik. Ama ne o yeni dünya kuruldu, ne de Türkiye ABD’nin dümen suyundan çıkabildi. 

Onlar da bize uygun gördükleri kadar silah ve

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul, Ankara, Yıldırım, Özhaseki 19 Nisan 2019 | 3.670 Okunma Seçim değil, rezalet 18 Nisan 2019 | 2.500 Okunma Geleneksel seçim oyunları 17 Nisan 2019 | 1.714 Okunma Ataları da böyleydi 12 Nisan 2019 | 24 Okunma Şişmiş karın sendromu 12 Nisan 2019 | 1.787 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar