Yassıada Komutanı anlatıyor

Sevgili okurlarım, yarın 27 Mayıs. Cumhuriyet döneminde 1960 yılında yaşanan ilk darbenin 59. yıl dönümü. Bu darbede İstanbul yakınlarındaki Yassıada’nın çok özel bir yeri vardır...

Demokrat Parti’nin bütün üst düzey yetkilileri tutuklanmış ve bu adada yargılanmıştı.
Yüksek Adalet Divanı tarafından yapılan ve aylar süren yargılamalarda bazı idam ve hapis cezaları verildi.
Başta Cumhurbaşkanı Celal Bayar olmak üzere Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan da idam cezası alanlar arasındaydı.
Yassıada yargılamaları konusunda bugüne kadar çok şeyler yazıldı ve söylendi… Ama bir numaralı hedefte Yassıada Komutanı Albay Tarık Güryay vardı. Çok sert ve acımasız bir adamdı. Sonraki günlerde kendisine “Allahsız gardiyan, zindancı” gibi isimler takıldı. Tutuklu olan eski devlet yöneticilerine çok sert davranırdı.
Yarın 27 Mayıs’ın yıl dönümü. Medyada yer alan haberlere göre, orada yıllardır boş duran Yassıada’da şimdi yeni binalar ve tesisler yapılmış, turistik bir tesis olarak Recep Tayyip Bey tarafından yarın hizmete açılacakmış.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki dev karşı karşıya! 13 Kasım 2019 | 613 Okunma Yanlış yapıyorsunuz Recep Bey 12 Kasım 2019 | 1.326 Okunma Atatürk’e silahsız suikast girişimi 10 Kasım 2019 | 433 Okunma “Beni hatırlayınız” 09 Kasım 2019 | 245 Okunma Gider mi, yoksa gitmez mi!.. 07 Kasım 2019 | 395 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar