KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire!..

Sevgili okurlarım Akdeniz’in ortasında bir ada var, ikiye bölünmüş durumda. Kuzeyi bize, güneyi ise Rum Yönetimi’ne ait. Arkasında Yunanistan var. Rum Yönetimi bütün dünya tarafından tanınıyor. Bizim...

Sevgili okurlarım Akdeniz’in ortasında bir ada var, ikiye bölünmüş durumda. Kuzeyi bize, güneyi ise Rum Yönetimi’ne ait. Arkasında Yunanistan var.
Rum Yönetimi bütün dünya tarafından tanınıyor.
Bizim gariban KKTC’yi tanıyan falan yok!
Kıbrıs Barış Harekâtı 1974 yılında gerçekleşti. Tam 44 yıl önce…
20 Temmuz’da başlayan harekat boyunca kanlı savaşlar verildi. Yunan ve Rum güçleri doğrusu iyi direniyordu. Genelkurmay’ın resmi rakamlarına göre bu süreçte karacı, havacı, deniz piyadesi, denizci ve jandarma olarak toplam 498 şehit verdik.
Bir takım önemli aksaklıklara ve yanlışlarımıza rağmen yine de zor bir harekât olmuş ve başarı kazanmıştık.

* * *

İşin ayrıntılarına girmiyorum. Bir süre sonra, 15 Kasım 1983’te Kıbrıs’ta yeni bir Türk devleti kurduk.
Adı KKTC… Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.
Seçimle gelen cumhurbaşkanı, hükümeti, Meclis’i, kamu kurumları, polisi ve her şeyi var.
Ancak gelin görün ki aradan geçen uzun yıllara karşın, kurduğumuz bu yeni devleti Türkiye Cumhuriyeti olarak sadece biz tanıdık.
Karşımızdaki tablo hiç de iç açıcı değil.
Uluslararası ambargo halen devam ediyor. Herhangi bir ülkenin KKTC’den mal alıp satması, havaalanını kullanıp turist getirmesi, spor müsabakaları, her şey yasak.
Beceriksizliğimiz bu konuda da tavan yaptı!..
Ve bugün aradan tam 35 yıl geçmiş olmasına karşın KKTC kaldı Türkiye’nin başına! Büyük ölçüde Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve askeri desteği ile ayakta duruyor. 

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu işin içinde bir iş var da... 16 Şubat 2019 | 1.619 Okunma Hayatı bir de bu rakamlardan okuyun 14 Şubat 2019 | 1.725 Okunma Patlıcan vaa, tomatis vaa, bonfile vaa! 13 Şubat 2019 | 2.568 Okunma Paracıklar akıyor imar affına! 12 Şubat 2019 | 1.225 Okunma Akrabadan kalan miras 8.7 milyon dolar 10 Şubat 2019 | 1.561 Okunma
TÜM YAZILARI