İstifa etme, istifade et!

Sevgili okurlarım, Güney Kıbrıs Rum yönetiminde bir olay oldu. Bir teğmen bazı kadınlara ve çocuklara tecavüz edip onları öldürmüş… Ve sonunda yakalandı. Toplam yedi kurban. İşin sonrası...

Sevgili okurlarım, Güney Kıbrıs Rum yönetiminde bir olay oldu. Bir teğmen bazı kadınlara ve çocuklara tecavüz edip onları öldürmüş… Ve sonunda yakalandı. Toplam yedi kurban.
İşin sonrası çok ilginç… Adalet Bakanı İonas Nicoleau bu olay nedeniyle derhal istifasını verdi. Nedenini de şöyle açıkladı:
“Bu cinayetlerden benim Bakanlığım sorumlu değildir ama polis bu konuda beni bilgilendirmedi. Siyasi hassasiyet, ilke ve vicdan nedeniyle istifa ediyorum.”
Ötesini 2 Mart tarihli yazımdan aktarıyorum.

★★★

“Dünya böyle kerizlerle doludur!
Bir şey olur, hemen istifa eder ve çekip giderler… Birkaç örnek vereyim:
– Başkentte bir alışveriş merkezinin çatısı çöktü ve Letonya başbakanı Valdis Dombrovskis hemen istifasını verdi. ‘Madem böyle bir olay olmuş ve insanlar can vermiştir, olayın siyasi sorumluluğunu kabul ediyor ve istifa ediyorum’ dedi.
Sana ne kardeşim, o binanın müteahhidi sen miydin? Bu işin siyasi sorumlulukla ne ilgisi var!
– Danimarka Kalkınma Bakanı Christian Friis Bach, emrindeki fonlardan 36 bin euro fazla ödeme yaptığı için istifa etti. Sözleşmenin arka sayfasında bunu yasaklayan maddeleri görmediğini, hatanın kendisinde olduğunu söyledi.
– Evinde sigortasız işçi çalıştıran İsveç Ulaştırma Bakanı istifa etti.
– Japonya Tarım Bakanı okullara ve huzurevlerine küflü pirinç verildiği ortaya çıkınca istifa etti. Bu durumdan haberi olmadığını, ancak sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyledi.
– Japonya Adalet Bakanı ‘Benim işim çok kolay’ dediği için gaf yapmakla suçlandı ve istifa etti.
– Tren kazasında dört öğrenci ölünce Mısır Ulaştırma Bakanı istifasını verip görevinden ayrıldı.
– Brüksel’de ikisi metroda ve biri havalimanında üç bomba patladı. İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Adalet Bakanı Koen Geens istifa ettiler.
Bomba bu, patlar kardeşim… Bizde nice bombalar patladı, nice insanlar öldü ama bir tek bakan bile istifa etmeyi aklına getirmedi. Siz Belçika’da ne biçim Bakansınız lan!
Romanya’nın başkenti Bükreş’te bir gece kulübünde yangın çıktı, 32 kişi öldü. Romanya Başbakanı Victor Ponta açıklama yaptı: ‘İşin siyasi sorumluluğu bana aittir. İstifa ediyorum.’
Allah Allah, yoksa yangını sen mi çıkarmıştın!
Portekiz Maliye Bakanı ekonomik krizi iyi yönetemediği için suçlandı ve istifa etti.
Patates domates soğan tanzim satışları düzenlemek bu
arkadaşın aklına acaba hiç mi gelmemişti!

★★★

Sayın istifacılar, siz kendinizi ne zannediyorsunuz… Dünyanın her ülkesinde bombalar patlar, yangın çıkar, tren kazası olur, çatılar çöker, binalar yıkılır, insanlar ölebilir…
Abicim böyle durumlarda insan hiç istifa eder mi!
Hele siyasetçiler olarak mutlaka şöyle demeliydiniz:
“Biz seçimle geldik. Bizi milletimiz getirdi, ancak milletimiz götürür!”
Yukarıda sözünü ettiğim ülkelerin yöneticileri ve bürokratları olarak büyük bir eksiğiniz ve yanlışınız var.
Hepiniz geri zekâlı, ahmak ve kerizsiniz!
Biz Türkiye’de bu işin mekteplerini açtık, gelin de bizden ders alın.
Bakanların ve çocuklarının rüşvet aldığı belgelenir, suçüstü yapılır, bütün rezillikler ortaya saçılır ama kimsenin kılı kıpırdamaz.
Soma’da bir seferde 301 işçimiz can verir, işin sorumlusu bile ortaya çıkarılmaz.   Kentlerin göbeğinde bombalar patlar, istifa eden olmaz.
Kılıçdaroğlu suratına yumruk yer, istifa eden yine olmaz.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki dev karşı karşıya! 13 Kasım 2019 | 613 Okunma Yanlış yapıyorsunuz Recep Bey 12 Kasım 2019 | 1.326 Okunma Atatürk’e silahsız suikast girişimi 10 Kasım 2019 | 433 Okunma “Beni hatırlayınız” 09 Kasım 2019 | 245 Okunma Gider mi, yoksa gitmez mi!.. 07 Kasım 2019 | 395 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar