Fahrettin Paşa’nın hazinesi

Sevgili okurlarım, dünkü yazımda size Medine kahramanı Fahrettin Paşa’yı anlatmış ve onun Birinci Dünya Savaşında İngiliz altınlarıyla satın alınan ve ordumuzu Medine’de kuşatıp arkadan vuran Araplardan kaçırdığı görkemli hazineden kısaca söz etmiştim.

(Okumadı iseniz bizim gazetenin internet sitesinden lütfen okuyunuz.)
Fahrettin Paşa Peygamberimizin mezarının bulunduğu Medine’yi kuşatan, dindaşlarına ihanet eden, Türk askerini çöllerde kesip donuna kadar yağmalayan Araplarla boğuşuyor, Osmanlı devleti Mondros anlaşmasıyla teslim olduğu halde direnişini sürdürüyor.
Dünya tarihinde böyle bir olay yok.
Medine’nin elden çıkacağını gören Paşa, Peygamberimizin bu kentteki mezarına Osmanlı padişahları tarafından gönderilen armağanları, başka bir deyişle o muhteşem hazineyi, 1918 yılında bir muhafız kıtası eşliğinde ve mühürlü sandıklarla İstanbul’a gönderip ülkemize kazandırıyor.
Allah rahmet eylesin, ne iyi yapıyor. Aksi takdirde bu değerli eşyalar da şimdi din bezirgânı, sahtekâr ve hırsız Suudilerin elinde kalmış olacaktı.

★★★

Şimdi size Fahrettin Paşa tarafından İstanbul’a gönderilen ve günümüzde bir bölümü Topkapı Sarayı müzesinde sergilenen o paha biçilmez hazinenin tam listesini sunuyorum:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu gece ekran başında... 16 Haziran 2019 | 347 Okunma Bir duruşmanın ardından 15 Haziran 2019 | 298 Okunma Terörist!.. FETÖ’cü!.. 14 Haziran 2019 | 261 Okunma İstanbul’u Binali’ye yedirmezler 12 Haziran 2019 | 1.196 Okunma Hesabı İmamoğlu sormalı 11 Haziran 2019 | 1.664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum