Fahrettin Paşa’nın hazinesi

Sevgili okurlarım, dünkü yazımda size Medine kahramanı Fahrettin Paşa’yı anlatmış ve onun Birinci Dünya Savaşında İngiliz altınlarıyla satın alınan ve ordumuzu Medine’de kuşatıp arkadan vuran Araplardan kaçırdığı görkemli hazineden kısaca söz etmiştim.

(Okumadı iseniz bizim gazetenin internet sitesinden lütfen okuyunuz.)
Fahrettin Paşa Peygamberimizin mezarının bulunduğu Medine’yi kuşatan, dindaşlarına ihanet eden, Türk askerini çöllerde kesip donuna kadar yağmalayan Araplarla boğuşuyor, Osmanlı devleti Mondros anlaşmasıyla teslim olduğu halde direnişini sürdürüyor.
Dünya tarihinde böyle bir olay yok.
Medine’nin elden çıkacağını gören Paşa, Peygamberimizin bu kentteki mezarına Osmanlı padişahları tarafından gönderilen armağanları, başka bir deyişle o muhteşem hazineyi, 1918 yılında bir muhafız kıtası eşliğinde ve mühürlü sandıklarla İstanbul’a gönderip ülkemize kazandırıyor.
Allah rahmet eylesin, ne iyi yapıyor. Aksi takdirde bu değerli eşyalar da şimdi din bezirgânı, sahtekâr ve hırsız Suudilerin elinde kalmış olacaktı.

★★★

Şimdi size Fahrettin Paşa tarafından İstanbul’a gönderilen ve günümüzde bir bölümü Topkapı Sarayı müzesinde sergilenen o paha biçilmez hazinenin tam listesini sunuyorum:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyanet’ten beklenen ve beklenmeyen 23 Ekim 2019 | 520 Okunma Recep Bey ve sigara!.. 22 Ekim 2019 | 4.498 Okunma Destekçimiz başıbozuklar güruhu!.. 20 Ekim 2019 | 914 Okunma Kafa karıştıran ortam 19 Ekim 2019 | 380 Okunma Adalet Bakanı’na açık mektup 17 Ekim 2019 | 948 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum