Abidik gubidik kalkınma planı!

Sevgili okurlarım, bu memlekette çok ilginç işler oluyor. Biraz geçmişe (çok özetle) gidelim… 27 Mayıs darbesi sonrasında 1960 yılı eylül ayında çıkarılan bir yasa ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) kuruldu.

Türkiye’de artık planlı kalkınma dönemi yaşanacak, devletin kısıtlı olanakları mutlaka beş yıllık kalkınma planları ve yıllık programlarda yer alan ilkeler doğrultusunda kullanılacaktı.
O zamanların DPT’si adeta bir okul gibiydi. Bir süre ben de orada çalıştığım için o havanın, o ortamın içinde bulunmuştum.
Plancılar yetişti.
Bütçeye, kamu projelerine ve kamu yatırımlarına planlama ekibi uzun istişareler sonrasında yön verir, yıllık programlar ve hedefler Bakanlar Kurulu’nda günlerce tartışılırdı.
O plancılar arasından niceleri sonraki yıllarda Türkiye’nin yönetiminde gerek sağ ve gerekse sol kesimde siyasetçi, bürokrat ve özel sektör yöneticisi olarak çok önemli yerlere geldiler, ülkemizin geleceğinde söz sahibi oldular.
İsimlerini saymaya kalkışsam sayfalar tutar.

★★★

Günün birinde Türkiye’de AKP isimli bir parti iktidar oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Deprem anıları! 18 Ağustos 2019 | 89 Okunma İşsizlik faciası 17 Ağustos 2019 | 196 Okunma Büyük depremin 20. yılı 16 Ağustos 2019 | 127 Okunma Acaba değdi mi! 15 Ağustos 2019 | 1.391 Okunma Paşa Kazım Atatürk’ün yanında 14 Ağustos 2019 | 608 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar