YSK’nın gerekçeli kararı: Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler olmuş!

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin günlerdir merakla beklenen gerekçeli kararını nihayet açıkladı...

Merakla bekleniyordu çünkü, YSK’nın 6 Mayıs tarihinde verdiği “aynı zarftaki dört pusuladan sadece biri geçersizdir”  kararını hangi hukuki temellere dayandırdığını gerekçeli kararında açıklayacaktı. Nitekim YSK’nın 255 sayfalık gerekçeli kararını 216’ıncı sayfasına kadar “seçim sonucuna müessir olan” hususun hukuki gerekçelerini bulabilmek umuduyla okudum.  

Şunu net bir şekilde söylemem gerekir ki, kararın “gerekçeli karar” ile uzaktan yakından alakası yok. Bu karar YSK’nın hukuki bir karar vermediğini, bu coğrafyalarda hukukun gücünün değil güçlünün hukukunun geçerli olduğu acı gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.   

Önerim üşenmeyip sizlerin de okuması..  

YSK’nın hukuk devleti ilkesini nasıl tahrip ettiğini, hukuku nasıl yok saydığını kendiniz görün... Kararın 255 sayfa olması gözünüzü korkutmasın en fazla 5 ya da 6 saatinize mal olacak. Daha da önemlisi anlamak için hukukçu olmanıza gerek yok. Çünkü gerekçeli kararın hukuk diliyle yorumlanabilecek bir yanı da yok.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden eski AK Parti özleniyor? 19 Haziran 2019 | 3.887 Okunma Yıldırım-İmamoğlu tartışması seçimleri etkiler mi? 18 Haziran 2019 | 227 Okunma Seçmen kandırıldığını düşünüyor mudur acaba? 15 Haziran 2019 | 3.569 Okunma ‘Siyaset böyle güzel’ 12 Haziran 2019 | 2.139 Okunma ''Devletin'' valisi ''iktidarın'' valisi 11 Haziran 2019 | 3.887 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum