‘Tanrı’nın, azgın bir topluma vereceği en büyük ceza…’

Karar Gazetesi Yazarı Elif Çakır'ın bugünkü (29.06.2022)''‘Tanrı’nın, azgın bir topluma vereceği en büyük ceza…’'' başlıklı yazısı.

Ülkemizin saygın hukukçularından, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Sami Selçuk “HSK’nın sürgün ettiği hakim sayısı iki değil...” başlıklı yazım üzerine dün telefonla aradı. Yargıdaki sorunlar, yargı bağımsızlığının önemi ve gerekliliği üzerine uzun uzun sohbet ettik.

Sayın Selçuk yazımdaki “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve iktidarı yargının bağımsız olmasını istemiyor” cümlesine atıfla “Yargının bağımsızlığını istemeyen sadece siyasetçiler mi? Yargının bağımsızlığını siyasetçiler istemiyor ama hukukçular da istemiyor” dedi.

Düşündüm de Sayın Selçuk tespitinde haklı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktidarı da yargının bağımsız olmasını istemiyor. Sadece bugünün sorunu değil, dünün de sorunuydu. Siyasal iktidarlar yargının bağımsız olanını değil bilakis tamamen kendilerine bağlı olanını istiyorlar.

Peki ama ülkemizde hakim ve savcılarımız arasında yargının bağımsız ve tarafsız olmasını isteyenlerin oranı nedir?

Asıl sorun bu…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Program tamam şimdi sıra aday isminde… 01 Şubat 2023 | 443 Okunma Dün asla ama asla diyordu... 25 Ocak 2023 | 1.969 Okunma 13 bin dolarımız nerede? 24 Ocak 2023 | 754 Okunma Erdoğan Davutoğlu’na ‘yüzleşmeye varım’ der mi? 20 Ocak 2023 | 690 Okunma Tek adamın dehasındansa…. 18 Ocak 2023 | 889 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar