Mesele kamu kurumlarına “kendi adamlarını” getirmek değil

AK Parti iktidar olup da muktedir olmadığı dönemlerde de kamu kurumlarına atamalar yaparken bütün iktidarlar gibi “kendi adamlarını” tercih ediyordu. Sorun bir iktidar partisinin devlet kurumlarına siyasi atamalar yapması değil...

AK Parti iktidar olup da muktedir olmadığı dönemlerde de kamu kurumlarına atamalar yaparken bütün iktidarlar gibi “kendi adamlarını” tercih ediyordu.

Sorun bir iktidar partisinin devlet kurumlarına siyasi atamalar yapması değil. Sonuçta seçimleri kazanıp iktidara gelen siyasal güçler, yönetimde başarı sağlayabilmek için uyumlu bir şekilde çalışacakları ve politikalarını başarıyla yürüttürecekleri kadrolarla çalışmak isterler.

Nitekim iktidardaki siyasal kadro ile yüksek kamu görevlileri arasında doğal olarak görüş yakınlığı aranır.

AK Partide 2002’de iktidara geldiğinde yüksek bürokrasiye bu anlamda “kendi adamlarını” getirdi.

                                                               ***

AK Parti dün, kamu kurumlarına yaptığı atamalarda çok iyi eğitimli, yetenekli, kurumlarda tecrübe kazanmış, getirildiği yere artı değer katacak isimleri tercih ediyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Popülist liderler çağı sona mı eriyor? 14 Ekim 2020 | 1.996 Okunma Devlet Bahçeli ülkeyi erken seçime götürebilir mi? 13 Ekim 2020 | 3.777 Okunma İnfaz Yasası AYM’den dönmedi! 09 Ekim 2020 | 539 Okunma Nihat Zeybekci’ye göre… 07 Ekim 2020 | 624 Okunma Kimin umurunda olsun! 06 Ekim 2020 | 3.825 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar