HSK’nın bir elinde havuç bir elinde sopa…

Karar Gazetesi Yazarı Elif Çakır'ın bugünkü (22.06.2022)''HSK’nın bir elinde havuç bir elinde sopa…'' başlıklı yazısı.

HSK, Cemal Kaşıkçı Davası’na yazdığı muhalefet şerhinden dolayı Kahramanmaraş’a gönderilen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir’in yıllık izin dilekçesini geri çevirdi “yıllık izin kullanamazsın” dedi. Hakim Demir dün HSK’ya emeklilik dilekçesini verdi.

İktidarın hoşuna gitmeyen kararlar veren hakimleri başka şehirlere atayan Hakimler ve Savcılar Kurulu çıtayı yükseltmiş bulunuyor. HSK bundan sonra iktidarın takip ettiği kritik dosyalara muhalefet şerhi düşen hakimleri de başka yerlere gönderecek.

HSK, iktidara “kız gibi” bir yargı sistemi inşa eden yolun son taşlarını döşüyor ve artık hiçbir yargıç iktidarın takip ettiği dava dosyalarında “gözünüzün üstünde sanırım kaş vardı, yüksek müsaadelerinizle onu söyleyebilir miyim” bile diyemeyecek.

HSK, 5 bin 426 hakim ve savcının yerini değiştirdiği son yaz kararnamesindeki “iki atama” ile yargıçlara somut bir şekilde bu mesajı verdi.

Kurul, Cemal Kaşıkçı dosyasının Suudi Arabistan’a devredilmesi kararına muhalefet şerhi düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı Erdoğan neden tasarruf yapmıyor? 01 Temmuz 2022 | 1.078 Okunma ‘Tanrı’nın, azgın bir topluma vereceği en büyük ceza…’ 29 Haziran 2022 | 1.066 Okunma HSK’nın sürgün ettiği hakim sayısı iki değil… 28 Haziran 2022 | 525 Okunma HSK’nın bir elinde havuç bir elinde sopa… 22 Haziran 2022 | 1.034 Okunma Hangi kelimeyi nahoş buldular acaba? 21 Haziran 2022 | 1.373 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar