Almanya salgınla mücadelede başarılı oluyorsa…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada koronavirüs için “Hiçbir virüs bizim alacağımız tedbirlerimizden daha güçlü değildir” demişti. (11 Mart)

Aksini söylemek mümkün mü? Bu aynı zamanda salgınla mücadelede birinci kuraldır ve başarının en önemli unsurudur. 

Virüse karşı ne kadar güçlü tedbir alınırsa başarı oranı da o kadar yüksek olur. Nedir o tedbirler? Birincisi, sosyal izolasyonun sağlanması, gerektiğinde daha sert bir şekilde sokağa çıkma yasağının getirilmesi… İkincisi, sağlık teşkilatlarının çok güçlü olması, salgını kontrol altına alabilmek için vakaların hızlıca tespit edilmesini sağlayacak yaygın testlerin yapılması ve salgında daha çok hayatın kurtarılmasıdır.  Salgınla mücadeledeki en önemli başarı göstergesi vaka azlığı değil, ölüm sayısının azlığıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dindar gençler Arabistan’da değil İsviçre’de yaşamak istiyor… 22 Mayıs 2020 | 3.148 Okunma Hakimlere coğrafi teminat gelecek diye bekleyip dururken… 20 Mayıs 2020 | 2.531 Okunma İktidar siyasetçilerine fazilet sınavı yapılsa?.. 14 Mayıs 2020 | 2.796 Okunma Darbeler döneminin kapandığı bir ülkede “darbe tehlikesi” baş gösterir mi? 12 Mayıs 2020 | 2.722 Okunma Mesele sınav tarihinin değiştirilmesi değil… 06 Mayıs 2020 | 3.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar