ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Doğru söyleyeni…

'Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar' sözünün gerçeği yansıttığını, hepimiz biliriz .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
24 Ekim 2018 | 5.0 K

'Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar' sözünün gerçeği yansıttığını, hepimiz biliriz. Ancak Suudi Arabistan asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, büyük ihtimalle doğruları söylemekte kararlı olması sebebiyle başına gelenler, kovulmanın çok çok ötesinde.

Cemal Kaşıkçı'nın Takvim'de de yer alan son röportajında söyledikleri, başta Suudi Arabistan olmak üzere bölgedeki ülkelerin neler yapması gerektiği konusunda son derece doğru şeylerdi. Ancak olup bitenler gösterdi ki bunlar, Washington Post'ta da yazıları çıkan dünya çapında meşhur Suudi Arabistan asıllı bir gazeteci tarafından dile getirilmesi tehlikeli tespitlerdi…

Okyanus ötesinden esen rüzgarlara göre değil, kendi menfaatlerine göre bir çizgi takip etmeleri gereken bazı bölge ülkelerinin, bir şekilde politikalarına nüfuz eden güçlerin adeta oyuncağı haline geldikleri, cümlenin malumu.

Dış güçlerin 'derenin taşı ile derenin kuşunu vurduklarının' farkında olduğu anlaşılan Cemal Kaşıkçı, meselelere 'zararın neresinden dönülürse kardır' anlayışıyla bakıyordu belli ki. İslam ülkelerinin kötü olduğunu bilinen gidişatlarını iyiye çevirebilecek formüller üretmeye çalışması da, bununla ilgiliydi…

Türkiye'yi yeni Ortadoğu'nun temeli olarak görmek, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kudüs'ten vazgeçen Harameyn'den vazgeçmiştir' sözünü Muhammed bin Selman'ın da söylemesi gerektiğini savunmak, Kaşıkçı'nın doğru, ama olup bitenlerden anlaşıldığı kadarıyla tehlikeli görüşlerinden sadece bazıları.

Türkiye'nin Katar'a karşı sorumlulukları olduğunu ve bunun Suud'a karşı düşmanlık olarak yorumlanmaması gerektiğini de savunuyor Kaşıkçı. Suud medyasının Türkiye aleyhindeki yayınlarına ise şu sözlerle karşı çıkıyor: "İslam ümmetinin kalan iki ana devletinin ilişkilerini bu adamların bombalamasına izin vermemeliyiz."

Devamını Oku