ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Gerçek mi, kurgu mu?..

'Cemal Kaşıkçı, konsolosluk binamıza girdi ve çıktı' demenin ve yabancı gazetecilere odaları gezdirip, dolapları açıp kapayarak 'Görüyorsunuz, Kaşıkçı binada yok' açıklamaları yapmanın, bir faydası olmadı .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
21 Ekim 2018 | 5.8 K

'Cemal Kaşıkçı, konsolosluk binamıza girdi ve çıktı' demenin ve yabancı gazetecilere odaları gezdirip, dolapları açıp kapayarak 'Görüyorsunuz, Kaşıkçı binada yok' açıklamaları yapmanın, bir faydası olmadı.

Müthiş bir pervasızlıkla Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu'nda gerçekleştirilen olayla ilgili olarak kaçınılmaz gelişmeler yaşanmaya başlandı.

Suudi Arabistan yetkilileri, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluklarının binasına girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı'nın 'içeride çıkan arbede sırasında öldüğünü' açıkladılar, nihayet…

Açıklamanın, ABD Dışişleri Bakanı'nın Suud ziyareti sırasında verdiği iddia edilen '72 saat mühlet' ile ilgisi olduğu söylense de, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan Kralı ile yaptığı detaylı telefon görüşmesi sonrasında yapılması, anlamlı.

Konsolosluk binasına müdahale imkanları sınırlı olan güvenlik güçlerimizin, neler olup bittiğini çok iyi bildikleri, açık. Çeşitli sebeplerle kamuoyuna açıklanmayan bilgilerin, Cumhurbaşkanımızca Kral'la paylaşıldığını ve ele geçen yeni delillerle olayın iyice netlik kazanmasından sonra açıklama yapıldığını, söyleyebiliriz.

18 günlük inkar ve karartma gayretleri, Türkiye'nin olayı bütün detaylarıyla çözmesi sebebiyle sona ermiş oldu ve beklenen ilk açıklama yapıldı. Açıklamada yer alan 'arbede' ve 'öldü' vurguları ise, Suudlu yetkililerin Cemal Kaşıkçı olayının bütünü ile ilgili ne söyleyeceklerine henüz karar vermediklerinin göstergesi.

Devamını Oku