ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Parselasyon!..

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü, söylediği şu sözler Suriye'de yaşanmakta olanların bir özetiydi:"Bu meselede en sıkıntılı olan ülke Türkiye'dir .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
18 Eylül 2018 | 5.8 K

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü, söylediği şu sözler Suriye'de yaşanmakta olanların bir özetiydi:

"Bu meselede en sıkıntılı olan ülke Türkiye'dir. Her taraftan sınırı olan ülke biziz… Buradan çıkıp İran'a gitmeyecek, Irak'a gitmeyecek, Rusya'ya, Almanya'ya, Fransa'ya gitmeyecekler. Herkesin geldiği yer Türkiye…

Lafta herkes Suriye'nin toprak bütünlüğünden söz ediyor. Ama uygulamaya baktığınız zaman, herkes parselasyonu yapmış… Üsler kurulmuş. Türkiye olarak bizim ise öyle bir derdimiz yok…

Nihai düşüncemiz: Bir, anayasanın hazırlığı; ikincisi ise seçimlerin içeride ve dışarıda tüm Suriyelilerin katılımı ile yapılması. Bunun neticesinde orada kimler var ise gelin hep beraber Suriye'yi terk edelim. Bundan daha başka çıkış yolu olamaz…"

İşlerin karışık olduğu Suriye'de, dün olduğu gibi yapılması gerekenin ne olduğu bugün de açık aslında. Ancak Türkiye dışındaki bütün devletler karınlarından konuşmayı tercih ettikleri için, ufukta siyasi çözüm gözükmüyor.

Mesele şu ki, Suriye meselesine müdahil ülkelerin her birinin yöneticisi ya da yetkilileri barış konusunda mangalda kül bırakmıyorlar. Ama barış sağlanabilmesi için parmaklarını bile kımıldatmazken, engel olabilmek için de ellerinden geleni yapıyorlar.

Devamını Oku