ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İşte bunu yapmayacaktın!..

'İsrail'de Yahudi Ulus Devlet Yasası kabul edildi' haberi, ilk bakışta sıradan bir haber gibi .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
21 Temmuz 2018 | 4.9 K

'İsrail'de Yahudi Ulus Devlet Yasası kabul edildi' haberi, ilk bakışta sıradan bir haber gibi. Ancak bu haber, İsrail'in yıllardan beridir aklından geçirdiği ama uluslararası camiadan yükselecek tepkiler sebebiyle bir türlü gerçekleştiremediği temel amaçlarından birisi için harekete geçtiğini gösteriyor.

Kestirmeden söylemek gerekirse, tam da: 'İşte bunu yapmayacaktın' denilecek bir şey yaptı, İsrail…

BM kararıyla kurulduğu günden beri bu ülkeye karşı pozitif ayrımcılık yapmak mecburiyetinde kalanlar da dahil olmak üzere, bütün ülkelerin itiraz etmeleri ve İsrail'i 'bu kadarı da olmaz artık' diyerek uyarmaları gereken bir gelişme bu.

İsrail'i bir Yahudi Devleti olarak kabul eden kararla, ülkenin yüzde 20'sini teşkil eden Müslümanları ve diğer azınlıkları yok kabul eden İsrail, dünyanın 21. yüzyılda kavuştuğu düşünülen bütün demokratik ve insanız değerleri de karşısına almış oluyor.

İsrailli siyasetçiler arasında bile ciddi tartışma konusu olan bu kararın asıl sebeplerinden birisi, toplam nüfusu 8 milyonun biraz üzerinde olan İsrail'de Yahudilerin nüfus artışı yüzde 1.5 iken, aynı topraklarda yaşayan Müslümanların nüfus artışlarının yüzde 3.5 civarında oluşu...

Bugün ülkenin yüzde 20'sini teşkil eden Müslümanların, mesela 2025'te İsrail'in yüzde 25'ini oluşturacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Bu gidiş de, çok uzak olmayan bir tarihte İsrail'in Filistinli yani Müslüman ağırlıklı bir devlet haline geleceğinin göstergesi.

Devamını Oku