ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bari objektif olabilseler!..

15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından ilan edilen ve üç aylık dönemler halinde uzatılarak iki yılını dolduran Olağanüstü Hal Uygulaması, dün itibariyle sona erdi .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
19 Temmuz 2018 | 5.7 K

15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından ilan edilen ve üç aylık dönemler halinde uzatılarak iki yılını dolduran Olağanüstü Hal Uygulaması, dün itibariyle sona erdi.

Sıradan insanların çoğunun farkına bile varmadığı OHAL'in kaldırılmasının, başta FETÖ ile olmak üzere terörle ve terör örgütleriyle mücadelede zaafiyete sebep olmaması için de birtakım hukuki düzenlemeler yapılıyor.

Nasıl ki OHAL sadece devletin işleyişi ile ilgili olup vatandaşlara herhangi bir sıkıntı getirmediyse, yeni düzenlemeler de sadece devlet ve millet düşmanlarının hareketlerini kısıtlamaya yönelik.

Terörle mücadeleye karşı olmadıklarını söyleseler de, başından beri OHAL aleyhine olanlar, sahnede yine yerlerini aldılar. 15 Temmuz'a bir türlü darbe diyemedikleri halde TBMM'de tabii bir refleks olarak alınan OHAL kararına darbe diyorlardı. Şimdi de OHAL'ın kaldırılmasına yönelik hukuki düzenlemeleri, 'OHAL bu defa da üç yıl uzatıldı' şeklinde yorumluyorlar.

Konu ile alakalı olarak içeride oluşan karşıtlar korosuna, yakında Batı cenahından yükselecek seslerin katılacağı da aşikar. Sicilli Türkiye karşıtları, OHAL'in kaldırılması ile oluşabilecek açıklıkların telafisi için yapılan düzenlemeler konusunda içerdekilerden fazla bağıracaklardır.

Dışarıdan koroya karışıp sonra idare etmeye bile başlayacak olanlar, terör olayları sebebiyle uzun süre OHAL uygulayan ve sonrasında bu uygulamaları normal hukuki çerçeveye oturtan Fransa örneğini ise, gündeme bile getirmeyeceklerdir.

Devamını Oku