ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ehliyet, liyakat, dürüstlük…

Demokrasi tarihimiz, dinlerken gülümsetse de sonrasında derin derin düşündüren 'bakan' hikayeleriyle doludur .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş Takvim Gazetesi
12 Temmuz 2018 | 80

Demokrasi tarihimiz, dinlerken gülümsetse de sonrasında derin derin düşündüren 'bakan' hikayeleriyle doludur.

Kendisine bağlı bazı kurumların ismini bile telaffuz edemeyeninden, bakanlığının alanıyla ilgili bir şeyler yapmak yerine yapmamaya gayret edenler, işleri bürokratlara havale ederek bulunduğu makamı daha çok gezmek-tozmak için kullananlar, Yüce Divanlık olanlar…

Birilerince yönetim sistemlerinin en iyisi olarak lanse edilmeye çalışılan Parlamenter Sistem'in kendisine has birçok gariplikleri vardı şüphesiz. Ancak bakanlıkların ehil olmayanlarca işgal edilebilmesi, belki de en vahim yanıydı.

Özellikle koalisyon dönemlerinde devletin işleyişi açısından oldukça önemli olan bu makamların liyakat, ehliyet ve hatta dürüstlük açısından uygun olmayan isimler tarafından işgallerinin adeta alışılmış hale gelmesi de, çok daha vahim bir durumdu şüphesiz.

İktidara hazırlıklı gelen ve hizmeti esas alan kadrolar döneminde ülkenin adeta sıçramalarla ilerlemesi, belki de bu yüzdendi. Bakanlıkların olabildiği kadar ehil ellere teslimi, kaçınılmaz olarak hizmeti ve bu da gelişmeyi getiriyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki 16 yıllık AK Parti döneminin en bariz vasıflarından birisi de, diğer bütün makamlar gibi bakanlıkların da ehil isimlerden oluşmasıydı şüphesiz. Dahası, durmadan çalışan bir Başbakan'ın ekibi olmaları sebebiyle, herkes ve bu arada bakanlar da hiç durmadan çalışıyor ve üretiyorlardı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER