ÇOK OKUNAN YAZARLAR

‘En kalabalık 21. Ülke’ ve BM...

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre 2016 sonu itibariyle dünya genelinde zorla yerlerinden yurtlarından edilmiş insanların sayısı 65 .

Ekrem Kızıltaş
Ekrem Kızıltaş
13 Mart 2018 | 90

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin rakamlarına göre 2016 sonu itibariyle dünya genelinde zorla yerlerinden yurtlarından edilmiş insanların sayısı 65.5 milyon. Ve bu rakam azalacağına, sürekli artıyor.
65.5 milyon nüfusla mültecilerin dünyanın en kalabalık 21. ülkesi olduklarını belirtmek, vahameti anlamak için yeterli.
Mültecilerin yaklaşık 23 milyonu ülkelerinden ayrılmak zorunda kalanlardan oluşuyor. Kendi ülkesi içinde yer değiştirmek zorunda kalanlar 40 milyon civarında. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin sığınmacı olarak belirttiği insanların sayısı da 3 milyona yakın. Savaş, çatışmalar, baskı, zulüm, hak ihlalleri ve benzeri sebeplerle yerlerinden yurtlarından edilen insanlar, dünya açısından ama özellikle de güya bu tür gelişmelerin önlemekle görevli uluslararası kuruluşlar açısından yüz karası... Uluslararası kuruluşlar denilince de akla ilk gelen, dünya barışını sağlamak gibi oldukça iddialı bir görev üstlenen Birleşmiş Milletler. Birleşmiş Milletler'in bu tür konularla ilgilenen bölümü olan Mülteciler Yüksek Komiserliği, sadece izleyebildiği kadarıyla rakamlar tespit eden ve raporlar yayınlayan bir kuruluş.
Komiserlik filan lafta yani. Savaş ve benzeri gelişmelerde devreye girerek barışı sağlaması umulan BM'nin diğer bölümleri de, hakim güçlerin emirleri dışına çıkamadıkları için, sadece birşeyler yapıyormuş gibi yapmakla meşgul.
BM'nin bir gün kendisine gelip üzerine düşeni yapacağı beklentisi, herhangi bir karşılığı olmasa da, yapabilecek başka şeyleri olmayanların hiç kaybetmedikleri bir ümit.
Ancak çıkar hesaplarına dayalı savaş, çatışma, baskı ve zulüm gibi gelişmeler durmadığı gibi, bu sebeple yerinden yurdundan edilen insanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Devamını Oku