Uber gitti kavga bitmedi

İstanbul’da yaygın olarak, Bodrum ve Çeşme’de de gittikçe artan oranda kullanılan Uber (taksi plakasız taksicilik) akıllı telefon uygulamasının yasaklandığını,  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramdan önce bizzat ilan etti.

Uber firması da bundan böyle, yolcu taşıma hizmeti (Ride Hailing) vermeyeceklerini, ancak “Taksi Çağırma” (Taxi Hailing) hizmeti sunmaya devam edeceklerini açıkladı.  Uber’in “Taxi Hailing”  uygulaması üzerinden çağırılacak taksiler, “sarı taksi” olmak zorundadır. Zaten İstanbul’da 2000 kadar “sarı taksi” nin Uber sistemine kayıtlı olduğu söyleniyor. Burada geçen “sarı taksi” deyimi, taksi plakası var anlamındadır. Arabanın kendisi, mavi veya başka bir renk olabilir. Hatta yasaklama öncesi büyük taksi hizmeti veren ve Uber aracı olarak bilinen Mercedes Vito veya benzeri araba sahiplerin de “taksi plakası” kiralayarak, yine Uber üstünden yolcu taşıma hizmeti vermeye devam etmelerinde bir engel yoktur.

UBER VE BENZERLERİ

Dünyada Uber benzeri “akıllı telefon uygulaması” üzerinden taksi plakası olmayan araçlarla taksi hizmeti sunan (iddialarına göre sadece aracılık eden) 15 kadar şirket var. Bunların içinde şehir içinde veya dışında mesela Türkiye’de şehirlerarası “dolmuş hizmeti” sunan daha doğrusu buna aracılık eden BlaBlaCar gibileri de vardır. Akıllı telefon üzerinden taksi çağırma hizmetini İstanbul’da ilk veren kuruluş “BiTaksi”dir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gel, dönelim o eski güzel günlerimize 08 Aralık 2019 | 224 Okunma Gözünü kâr bürümüş halk düşmanı sermaye 05 Aralık 2019 | 1.055 Okunma Ekonomi çarı Babacan 01 Aralık 2019 | 1.267 Okunma Merkez bankaları kâr etmez 28 Kasım 2019 | 500 Okunma Geceler torbaya mı girdi? 24 Kasım 2019 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar