Sagalassos

İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi “Globalleşmenin Gölgesinde Eşitsizlikler” konulu bir iktisat çalıştayı düzenlemiş. Beni de Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı olarak davet...

İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi “Globalleşmenin Gölgesinde Eşitsizlikler” konulu bir iktisat çalıştayı düzenlemiş. Beni de Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı olarak davet etmişlerdi. Geçen hafta 20’den fazla iktisat hocasını bir araya getiren bu toplantıya dinleyici olarak katıldım. 13 akademisyen sunum yaptı.

Özetle şu söylendi. Küreselleşmenin arttığı, yani sermayenin ve malların, ülkeler arasında daha serbestçe dolaştığı son 16 yıl içinde Türkiye’de milli gelir dağılımı az da olsa daha eşitlikçi hale gelmiş. Ancak 2010’dan sonra bu iyileşme zayıflamış. Bu toplantıda sunulan çalışmalar çok önceden uzun emeklerle hazırlandığı için program dışına çıkılmadı.

Bu normaldi. Ama benim kafamda ülkemizin içinden geçtiği ekonomik fırtınadan nasıl çıkılacağına dair sorular vardı. Bu kadar değerli iktisatçıyı bir arada yakalamışken bunu öğrenmek isterdim. Ama bir fırsat yaratamadım.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biz bize benzeriz 14 Şubat 2019 | 271 Okunma Her hal’den rant çıkarmak 10 Şubat 2019 | 338 Okunma Her hal’den rant çıkarmak 10 Şubat 2019 | 2 Okunma Yeni havalimanı ve enflasyon 07 Şubat 2019 | 882 Okunma Anormal sonuçlar 03 Şubat 2019 | 740 Okunma
TÜM YAZILARI