Pahalılık, işsizlik ve belediyeler

İhtiyaç, icadın anasıdır denir. Büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri dolayısıyla adayların, seçmenlerine verdikleri “fakir ailelere gelir desteği” sözlerine bakınca, galiba htiyaçlar yeni tür belediyecilik doğmasına sebep oluyor dedim.

“Sosyal belediyecilik” kavramı eskiden de vardı. Ama yeni vaatler bunu da aşar hale geldi. Belediyeler, adeta merkezi hükümetin “sosyal sorumluluklarını” üstlenir hale geldi. Yani “yeni belediyecilik” kendini, kente temiz su sağlama ve atık su arıtma, toplu taşımacılık, imar planlama-inşaat denetleme, yollar köprüler geçitler inşa etme ve trafik düzeninin altyapısını kurmakla sınırlamayacaktı.
Ayrıca, çöp toplama ve çöplük yönetme, itfaiye, işyeri ve esnaf denetimi, parklar-bahçeler inşa etme ve bakma, sokak hayvanlarını denetim altına alma, cenaze kaldırma ve mezarlık hizmeti sunma, kamusal alanları işgal edenlerle mücadele benzeri  “basit(?)” işlerle de fazlaca ilgilenmeyecekti.
Anlaşılan belediyeler bundan böyle “makro ekonomik” meselelerle yani işsizlik (büyüme diye okuyun) ve pahalılıkla (enflasyon diye okuyun) mücadele edecektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomimizin tercüme-i hali 23 Ocak 2020 | 310 Okunma Caiz faiz 19 Ocak 2020 | 849 Okunma Muhalefet, iktidarın sorumluluğunu paylaşmaz 16 Ocak 2020 | 400 Okunma Diktatörlükle anarşi arasındaki dar koridor 12 Ocak 2020 | 266 Okunma Sağ olasın pahalı döviz! 09 Ocak 2020 | 487 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar