Pahalı döviz yatırımcıya yarar

Geçenlerde bizim gazetenin ekonomi sayfasında “İtalyan devinin kur endişesi” başlıklı bir söyleşi yayınlandı.

Arkadaşımız Erdoğan Süzer, Türkiye’de de fabrikası olan “fındık ve çikolata üreticisi” bir İtalyan firmasının Türkiye başkanı ile konuşmuş. Ülkemizin önde gelen tecrübeli iş adamlarından biri olan başkan “Dolar 6 lira iken yatırım yaparsanız ve sonra 10 lira olursa yaptığınız yatırıma yazık olur” diyor. Bu genelleme yanlıştır. Çünkü ifade, iki hata içermektedir. Birinci hata “parasal yatırımla, gerçek yatırımı” özdeş tutmaktır. İkinci hata, devalüasyonun sebep olduğu finansal bozulma ve iç piyasa daralmasının sanayide yarattığı zararı görüp, buna mukabil döviz fiyatının yükselmesinin getirdiği yararı görmemektir.

PARASAL VE GERÇEK YATIRIM FARKI

Eğer dolar 6 lira iken dövizden TL’ye geçip, tahvil alır veya bankaya mevduat yaparsanız, dolar 10 lira olunca yaptığınız “parasal” yatırımınıza gerçekten çok yazık olur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mardin ve Süryaniler 12 Aralık 2019 | 351 Okunma Gel, dönelim o eski güzel günlerimize 08 Aralık 2019 | 321 Okunma Gözünü kâr bürümüş halk düşmanı sermaye 05 Aralık 2019 | 1.063 Okunma Ekonomi çarı Babacan 01 Aralık 2019 | 1.281 Okunma Merkez bankaları kâr etmez 28 Kasım 2019 | 500 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar