Münferit ve sistemik iflaslar

Darwin’in “Evrim ve Doğal Ayıklama” (Evolution and Natural Selection) kuramı, hayatın tamamını kapsar. Dolayısıyla bu kuram, iş hayatında da (İktisatta da diye okuyun) geçerlidir.

Zaten geçerli olmaması mümkün değildir. Aksi takdirde insan ve toplum denen bilinçli canlıların yaşam-geçim mücadelesini inceleyen iktisat, bir bilim olma iddiasını sürdüremezdi. Tüm canlılar, ebeveynlerinin biyolojik ve kültürel genlerini taşır. Bu kalıtımı, bir sonraki nesle aynen aktarmak için “değişmemekte” direnir. Ne var ki; canlıların içinde yaşadığı çevre aleyhlerine değişebilir. Değişen çevrede, değişmeyen genlerle yaşamı sürdürmek zora girer, hatta imkansızlaşabilir. Bu tehlikenin bilincine varan canlıda, bir mutasyon yani gen değişimi başlar. Geni değişmeyen veya genleri değişen çevreye uyumsuz yönde değişen canlıların nesli tükenir. En uyumlu değişimi gösterenler yaşamı sürdürür. Hatta daha üst bir hayat düzeyine geçebilir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs ve karma ekonomi 05 Temmuz 2020 | 190 Okunma Altın tutan dolar bulsun 03 Temmuz 2020 | 405 Okunma Koronavirüs savaşını tekrar düşünmek 02 Temmuz 2020 | 211 Okunma Sınıf atlama 28 Haziran 2020 | 391 Okunma Eksi faiz caizdir 25 Haziran 2020 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar