Münferit ve sistemik iflaslar

Darwin’in “Evrim ve Doğal Ayıklama” (Evolution and Natural Selection) kuramı, hayatın tamamını kapsar. Dolayısıyla bu kuram, iş hayatında da (İktisatta da diye okuyun) geçerlidir.

Zaten geçerli olmaması mümkün değildir. Aksi takdirde insan ve toplum denen bilinçli canlıların yaşam-geçim mücadelesini inceleyen iktisat, bir bilim olma iddiasını sürdüremezdi. Tüm canlılar, ebeveynlerinin biyolojik ve kültürel genlerini taşır. Bu kalıtımı, bir sonraki nesle aynen aktarmak için “değişmemekte” direnir. Ne var ki; canlıların içinde yaşadığı çevre aleyhlerine değişebilir. Değişen çevrede, değişmeyen genlerle yaşamı sürdürmek zora girer, hatta imkansızlaşabilir. Bu tehlikenin bilincine varan canlıda, bir mutasyon yani gen değişimi başlar. Geni değişmeyen veya genleri değişen çevreye uyumsuz yönde değişen canlıların nesli tükenir. En uyumlu değişimi gösterenler yaşamı sürdürür. Hatta daha üst bir hayat düzeyine geçebilir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yasal ama helal değil! 22 Ağustos 2019 | 650 Okunma Diploma, Ekmek Karnesi değildir 18 Ağustos 2019 | 241 Okunma Her karar bir vazgeçiştir 15 Ağustos 2019 | 460 Okunma Taşkent aktarmalı Brüksel seferi 11 Ağustos 2019 | 108 Okunma Daron Hoca böyle buyurdu 08 Ağustos 2019 | 636 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar