Her şey iyi olacak, öyleyse dolar düşecek

Akla ziyan haksız bir gerekçeyle tekrarlanan İBB Başkanlığı seçimini, Ekrem İmamoğlu’nun ezici bir oy farkıyla kazanmasının (daha doğrusu Recep Tayyip Erdoğan adına, vekâleten aday olan Binali Yıldırım’ın kaybetmesinin) ardından pazartesi sabahı döviz fiyatları düşmüştü.

Acaba bu iki olay arasında bir nedensellik bağı var mıydı? Beni erkenden arayan gazeteci meslektaşıma, bu gibi durumda yorum yapmak için en az bir iki hafta beklemek gerekir dedim. Sonra da “Bana göre bu düşüş, döviz tacirlerinin ‘sol elinle sat-sağ elinle al’ manevrasından başka bir şey değildir” tahmininde bulundum. “Döviz fiyatlarındaki düşüş kalıcı olmayacak, dalgalanma sürecektir” diye ilave ettim.  Zaten döviz fiyatları yılbaşından beri “az inip-çok çıkıyor” ve TL’nin değer kaybı gıdım gıdım sürüyordu. Bu trendin değişmesi için ortada henüz bir gerekçe yoktur. İmamoğlu’nun belediye başkanlığı seçimini kazanmasının da böyle bir sonuç yaratması muhtemel değildir.

SEÇİMLERİN TEKRARI ÇOK HAYIRLI OLDU

Eğer bu seçimler tekrarlanmamış olsaydı, 13 bin oy farkıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Ekrem İmamoğlu’na AKP’li meclis üyeleri “topal ördek” değil, “kötürüm ördek” muamelesi yapmakta zerrece tereddüt etmeyecekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Patronu değil firmayı kurtar 21 Temmuz 2019 | 246 Okunma Münferit ve sistemik iflaslar 18 Temmuz 2019 | 418 Okunma AKP’yi nasıl bilirdiniz? 14 Temmuz 2019 | 1.014 Okunma Faizi indirmek 11 Temmuz 2019 | 1.100 Okunma Pahalı döviz yatırımcıya yarar 07 Temmuz 2019 | 320 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar