Günde 7 milyon, yılda 2.5 milyar lira rant

Geçen pazar, Uber’in plaka kirası ödemeden, taksicilik faaliyetinin yasaklanmasını irdelemiştim. Bugün bu yasaklamanın, arka planını ele alacağım.

Aklımda kaldığına göre, şehir içinde taksi hizmeti verecek araç sayısının kısıtlanması, ta 1930’larda İsviçre’de başlamıştır. İsviçre, “kişilere gelir sağlayan her faaliyeti, toplumsal refahı azamileştirmek için düzenleyen”  bir ülkedir.
İsviçre kadar “kuralcı” bir başka ülke yoktur. İngilizcede “What is good for John, may not be good for the nation” diye özdeyiş vardır. Ben bunu “Mehmet için iyi olan, millet için iyi olmayabilir” diye Türkçeleştirmiştim.
Unutmayalım, “Kendisi ayrı bir varlık olan toplum, bireylerden kuruludur ama bireylerin aritmetik toplamından ibaret değildir”. Şehir içinde yolcu taşıma hizmeti sunacak taksi sayısını kısıtlamadan amaç, hizmet kalitesini yükseltip maliyetini/fiyatını düşürmektir. Şehir ulaşımda kıt kaynak, araba değil, yoldur. Araba çoğaldıkça yollar tıkanır. Trafik yavaşlar ve topluma sunulan hizmet miktarı azalır. Buna “azalan verim kanunu” denir.

PLAKA RANTI KAVGASI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sopa lazım, sopa 29 Mart 2020 | 561 Okunma Millet devlete versin 26 Mart 2020 | 254 Okunma Her nefis bu virüsü tadacaktır 22 Mart 2020 | 1.164 Okunma Bu böyle devam edemez 19 Mart 2020 | 592 Okunma Din ve kadın 15 Mart 2020 | 589 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar