Faik Öztrak ve cari açık

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yaptığı bir basın toplantısında, AKP iktidarının ekonomik icraatını eleştirirken şunları söylemiş:

“Damat (?) bakan haziranda cari işlemler dengesinin fazla vereceğini övünerek anlatıyor. Küçülen bir ekonomide bu marifet değildir. Önemli olan, büyümeyi ve dengeyi sağlamaktır.”

Bunu söyledikten sonra konuşmasını şöyle bitiriyor: “Cari fazla ile övünen damada tavsiyem, ekonomiye giriş dersini bir daha okumasıdır.” (Bu gereksiz ve kışkırtıcı sözleri koskoca Öztrak’a yakıştıramadım.) Faik Öztrak ile tanışıklığımız vardır. Kendisi, Kemal Derviş öncesinde ve onun döneminde devlette önemli hizmetler yapmıştır. Düzgün bir insandır. Cari İşlemler Dengesi’nde, ekonomi küçülürken  “fazla” vermek marifet değildir diyor ki; kısmen doğrudur. Çok açık ifade etmese de “marifet, ekonomi büyürken, cari işlemler fazlası vermektir” diyor. İşte bu, daha doğrudur. Ancak Öztrak’ın dedikleri gazeteciler tarafından kamuya “cari fazla vermek Türkiye için küçülme anlamına gelir” manşetiyle duyuruldu.

CARİ AÇIK KÖTÜDÜR,  GÖRÜLDÜĞÜ YERDE BAŞI EZİLMELİDİR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Borcunu düşünme, büyümeye bak 17 Ekim 2019 | 325 Okunma İhtilaf yönetimi 13 Ekim 2019 | 191 Okunma Trump Türkiye’nin dostudur 10 Ekim 2019 | 423 Okunma Suriye’de sıfırdan şehir kurmak 06 Ekim 2019 | 454 Okunma Depreme hazırlık 03 Ekim 2019 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar