Enflasyon nasıl inmez

Türkiye’de enflasyon yükselişini tetikleyen şey, her zaman devalüasyon olmuştur. Bu “sebep-sonuç” ilişkisi parası döviz olmayan hemen her ülke için geçerlidir...

Şu aralık yüzde 55’e ulaşmış enflasyonuyla bizden de kötü durumda olan Arjantin’deki ekonomik krizin sebebi de devalüasyondur.

Devalüasyonun sebebi ise, ülke ekonomisinin cari açık vermeden çarklarını çevirememesidir. Bu bir “yapısal deformasyon” dur. Reforme edilmediği sürece, o ülkenin başını, enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulması mümkün değildir.

Bazen ülkeler, kendi kusurları olmadan da “ödemeler dengesi sorunları” (cari açık diye okuyun) ile karşılaşabilir.

Mesela ülkenin bağımsızlığını savunmak için istemeden girdiği bir harp, büyük çaplı bir ayaklanma bastırmanın iç savaşa dönüşmesi, uzun süren kuraklıklar, büyük depremler gibi gayri iradi sebepler bu sorunu yaratmış olabilir.

HATA YILDIZLARIMIZDA DEĞİL BİZDEDİR

Amerikalı iktisat gazetecisi Henry Hazlitt (1894-1993) 20’den fazla kitap, binlerce makale yazmış “katıksız kapitalist” bir ekonomisttir. Enflasyon hortlayınca eski defterleri karıştırmaya başladım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İhtilaf yönetimi 13 Ekim 2019 | 191 Okunma Trump Türkiye’nin dostudur 10 Ekim 2019 | 423 Okunma Suriye’de sıfırdan şehir kurmak 06 Ekim 2019 | 452 Okunma Depreme hazırlık 03 Ekim 2019 | 125 Okunma Volkswagen ve yerli otomobil 29 Eylül 2019 | 767 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar