Enflasyon nasıl inmez

Türkiye’de enflasyon yükselişini tetikleyen şey, her zaman devalüasyon olmuştur. Bu “sebep-sonuç” ilişkisi parası döviz olmayan hemen her ülke için geçerlidir...

Şu aralık yüzde 55’e ulaşmış enflasyonuyla bizden de kötü durumda olan Arjantin’deki ekonomik krizin sebebi de devalüasyondur.

Devalüasyonun sebebi ise, ülke ekonomisinin cari açık vermeden çarklarını çevirememesidir. Bu bir “yapısal deformasyon” dur. Reforme edilmediği sürece, o ülkenin başını, enflasyon belasından kalıcı olarak kurtulması mümkün değildir.

Bazen ülkeler, kendi kusurları olmadan da “ödemeler dengesi sorunları” (cari açık diye okuyun) ile karşılaşabilir.

Mesela ülkenin bağımsızlığını savunmak için istemeden girdiği bir harp, büyük çaplı bir ayaklanma bastırmanın iç savaşa dönüşmesi, uzun süren kuraklıklar, büyük depremler gibi gayri iradi sebepler bu sorunu yaratmış olabilir.

HATA YILDIZLARIMIZDA DEĞİL BİZDEDİR

Amerikalı iktisat gazetecisi Henry Hazlitt (1894-1993) 20’den fazla kitap, binlerce makale yazmış “katıksız kapitalist” bir ekonomisttir. Enflasyon hortlayınca eski defterleri karıştırmaya başladım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her şey güzel olacak 26 Mayıs 2019 | 331 Okunma Ücretler ve enflasyon 23 Mayıs 2019 | 413 Okunma İç-dış ters ikiz açık 19 Mayıs 2019 | 242 Okunma Ekonominin sopası döviz fiyatıdır 16 Mayıs 2019 | 534 Okunma Sağolasın Trump ağa 12 Mayıs 2019 | 240 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar