Enflasyon kalıcı olarak nasıl düşer

Bugün 25 Temmuz Perşembe. Doğal olarak bu yazıyı, Merkez Bankası PPK’nın (Para Piyasası Kurulu) toplantısı yapılmadan yazıyorum.

Göreve yeni gelen Guvernör Murat Uysal’ın başkanlığında ilk defa toplanacak kuruldan, halen %24 olan, Merkez Bankası’nın bankalara ödünç verme faizinde %3 kadar bir indirim yapması bekleniyor. Piyasalar, bu kararı (indirim olmuşsa) PPK değil, Cumhurbaşkanı aldı diye okuyacaktır. Faiz indirim kararının, indirime karşı olduğu söylenen önceki başkanın görevden uzaklaştırıldıktan hemen sonra alınması bir talihsizliktir. İlkesel olarak, faiz kararlarını, merkez bankaları kendi hür iradeleriyle almalıdır. Burada “Oyunun Kuralı” çiğnenmiştir. Bu ihlal, inşallah son defa olmuştur. Çünkü oyunun kuralına uygun olarak alınan “yanlış” bir karar, kurala aykırı olarak alınan “doğru” karardan evladır. Bazen kural çiğnenir deyip bu konuyu kapatıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zam yaparak enflasyonu düşürmek 15 Eylül 2019 | 643 Okunma Gel ey sıcak para! 12 Eylül 2019 | 455 Okunma Üniversite satışı 08 Eylül 2019 | 385 Okunma Toplam milli gelir düşerken, kişi başına gelir de düşer 05 Eylül 2019 | 266 Okunma Suç ve günah 01 Eylül 2019 | 179 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar