Emriniz olur

Vergicilikte “Marifet, kazı en az bağırtarak, en çok tüyü yolmaktır” diye bir üstat sözü vardır. Sürdürülemez cari açık; ihracatın artması ama daha ziyade ithalatın azalması sayesinde kapandı.

Lakin bunun sonucu olarak, dolaylı vergi tahsilâtı ciddi miktarda düştü.

AKP’nin, cari açığı finanse etmek dışarıdan borçlanma pahasına düşürdüğü “bütçe açığı ve iç borç” yükseldi. Yeni vergiler salmak yani kazlardan daha fazla tüy yolmak vacip oldu. Tabii kazlar da cıyak cıyak bağırmaya başladı. Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFET) ve yüksek itibarlı TÜSİAD yetkilileri toplantı yapıp “Vergiyi değil, üretimi artırın” diye hükümete, medya üzerinden haber salmışlar.

Ben de sanki hükümetmişim gibi önce “Emriniz olur” dedim. Sonra acaba ne öneriyor bu âkil iş insanları diye söylediklerini dikkatle okudum. Eğer amaçlarının “Vergi istemeyin bizden, buz gibi soğuruz sizden” demek olduğunu bilmesem, topu taca atmışlar, mugalâta (karşısındaki yanıltmak için söylenen doğruya benzer yanlış ifadeler) yapmışlar derdim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siz Suriyeli bir mülteci olsanız 14 Kasım 2019 | 475 Okunma Emriniz olur 10 Kasım 2019 | 242 Okunma ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ değildir 07 Kasım 2019 | 609 Okunma Cari açık varsa “tam bağımsızlık” yoktur 03 Kasım 2019 | 311 Okunma Temel atma-ma töreni 31 Ekim 2019 | 412 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar