Emriniz olur

Vergicilikte “Marifet, kazı en az bağırtarak, en çok tüyü yolmaktır” diye bir üstat sözü vardır. Sürdürülemez cari açık; ihracatın artması ama daha ziyade ithalatın azalması sayesinde kapandı.

Lakin bunun sonucu olarak, dolaylı vergi tahsilâtı ciddi miktarda düştü.

AKP’nin, cari açığı finanse etmek dışarıdan borçlanma pahasına düşürdüğü “bütçe açığı ve iç borç” yükseldi. Yeni vergiler salmak yani kazlardan daha fazla tüy yolmak vacip oldu. Tabii kazlar da cıyak cıyak bağırmaya başladı. Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFET) ve yüksek itibarlı TÜSİAD yetkilileri toplantı yapıp “Vergiyi değil, üretimi artırın” diye hükümete, medya üzerinden haber salmışlar.

Ben de sanki hükümetmişim gibi önce “Emriniz olur” dedim. Sonra acaba ne öneriyor bu âkil iş insanları diye söylediklerini dikkatle okudum. Eğer amaçlarının “Vergi istemeyin bizden, buz gibi soğuruz sizden” demek olduğunu bilmesem, topu taca atmışlar, mugalâta (karşısındaki yanıltmak için söylenen doğruya benzer yanlış ifadeler) yapmışlar derdim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kapitalizm adil rekabet ister 20 Eylül 2020 | 134 Okunma Ömründen uzun idealleri vardı 17 Eylül 2020 | 409 Okunma Hakkari’de otur Harvard’da oku 13 Eylül 2020 | 592 Okunma Amber Heard ve CHP’nin iktidara gelmesi 11 Eylül 2020 | 331 Okunma Bu kadar da haklı olamayız 10 Eylül 2020 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar