Bağımlı basının bağımsız gazetecisi olmaz

Medya (media), medyum (medium) kelimesinin çoğuludur. Medyum en sade tanımıyla “aracı/ortam” demektir. Medyum, birbiriyle buluşamayanları buluşturan, konuşamayanları konuşturan, görüşemeyenleri...

Medya (media), medyum (medium) kelimesinin çoğuludur. Medyum en sade tanımıyla “aracı/ortam” demektir. Medyum, birbiriyle buluşamayanları buluşturan, konuşamayanları konuşturan, görüşemeyenleri görüştüren tekil bir şeydir. Bunlar, gazete, dergi, kitap, internet veya havasal televizyon, duvar yazıları, açıkhava reklam panoları, radyo, internet blogları vb. olabilir. Bu aracıların tümüne medya denir.

Ticari veya siyasi “reklam/propaganda” mesajı, çıktığı ağızdan, etkilenmek istenen kişinin kulağına veya gözüne, ancak ortada medya varsa ulaşabilir. Peygamberler de birer medyumdur. Onlar, tanrının mesajını (risalesini) insanlara getirir. Ruh çağırma seanslarında, “ölülerle-dirileri” konuşturanlara da medyum denir. Onlar olmasa ölülerin ruhlarıyla iletişime geçilemezdi.

Gerçi bu iletişimin ne kadar “somut gerçek” ne kadar “sanal gerçek” olduğu belli olmasa da netice de ruh çağıranların (bu görüşme gerçekten cereyan etmiş olmasa da) gerçek olduğuna inandıkları bir gerçektir.

GAZETECİDEN TARAFSIZ OLMASI İSTENEMEZ

İngilizce’de “konuşan tarafsız olamaz”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoksa Erdoğan haklı mı? 16 Eylül 2021 | 2.758 Okunma Katma değerin çoğu emektir 12 Eylül 2021 | 126 Okunma Taksi plakası rantı 10 Eylül 2021 | 342 Okunma Türkiye’nin balonu 09 Eylül 2021 | 581 Okunma Kaybolan eşekler bulundu 05 Eylül 2021 | 749 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar