ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sagalassos

İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi “Globalleşmenin Gölgesinde Eşitsizlikler” konulu bir iktisat çalıştayı düzenlemiş .

Ege Cansen
Ege Cansen Sözcü Gazetesi
11 Ekim 2018 | 2.7 K

İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi “Globalleşmenin Gölgesinde Eşitsizlikler” konulu bir iktisat çalıştayı düzenlemiş. Beni de Sözcü Gazetesi ekonomi yazarı olarak davet etmişlerdi. Geçen hafta 20’den fazla iktisat hocasını bir araya getiren bu toplantıya dinleyici olarak katıldım. 13 akademisyen sunum yaptı.

Özetle şu söylendi. Küreselleşmenin arttığı, yani sermayenin ve malların, ülkeler arasında daha serbestçe dolaştığı son 16 yıl içinde Türkiye’de milli gelir dağılımı az da olsa daha eşitlikçi hale gelmiş. Ancak 2010’dan sonra bu iyileşme zayıflamış. Bu toplantıda sunulan çalışmalar çok önceden uzun emeklerle hazırlandığı için program dışına çıkılmadı.

Bu normaldi. Ama benim kafamda ülkemizin içinden geçtiği ekonomik fırtınadan nasıl çıkılacağına dair sorular vardı. Bu kadar değerli iktisatçıyı bir arada yakalamışken bunu öğrenmek isterdim. Ama bir fırsat yaratamadım.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER