Vecihi Hürkuş olma zamanı

Buradan Aydınlık’ın köşesinden Mansur Erk, Murat Demirbaş, Orhan Karataş ve Murat Gedikli’yi alkışlıyoruz.

Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş, geleneksel Meddah geleneğimizin son ürünlerinden. Mansur Erk, oyunu 2000’li yıllarda yazmıştı. Akıcı, şiirsel, zaman zaman destansı, kimi zaman da Nasrettin Hoca gibi mizahî bir anlatımı var. Mansur Arkadaşımız, Erkan Yücel geleneğinde yetişmiş iyi bir meddahtır aynı zamanda. Vecihi Hürkuş’u oynadı da.

Şimdi oyunu Murat Demirbaş yirmi yıllık sahne tecrübesiyle oynuyor. Kolay değil, çok zor bir oyunu, tek başına, ustaca götürüyor. Anlatımları 22 günde ezberlemiş. Meddah’ı oturduğu yerden kaldırmış, ayaklandırmış, hareket vermiş. Sahnede uçmak, öyle kolay iş değil, içeriğe uygun olarak kan ter içinde oynuyor. Ankara’da Şule Perinçek ve Prof. Dr. Yıldırım Beyatlı Doğan arkadaşımla birlikte heyecanla izledik. 

Orhan Karataş, Meddah geleneğini yaşatan sade bir üslup denemiş. İki merdiven bir iskemle, Meddah’ta olduğu gibi basit araçlar kullanmış.  

BURSA’DA ORKESTRA EŞLİĞİNDE KANATLANACAK

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sayın Cumhurbaşkanımızın Yüksek Dikkatine Kesin zafer için doğru strateji doğru hedef 10 Ekim 2019 | 9.060 Okunma Selam duran kadınlar! 03 Ekim 2019 | 202 Okunma Çin devriminin yarattığı Çin mucizesi 01 Ekim 2019 | 545 Okunma Orta Asya’nın Altın Çağı üzerine Starr’ın kitabı 22 Eylül 2019 | 590 Okunma BOP Eşbaşkanlığı devam mı ediyor 21 Eylül 2019 | 3.566 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar