Ukraynalı komedyenle rol arkadaşlığı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 7 Ağustos 2019 Çarşamba günü Ankara’daki görüşmelerden sonra yaptıkları basın toplantısını izledim.

Türk basınının Ukrayna Devlet Başkanı’na 16 Kasım 2018 günü Washington’da kararlaştırdıkları “ABD-Ukrayna Stratejik Ortaklığı” başlığını taşıyan mutabakat metnini sormalarını beklerdim. Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun imzaladıkları Mutabakat, ABD Dışişleri Bakanlığı sitesine  27 Kasım 2018 kondu. Hemen ertesi günü bir basın toplantısı yaparak, ABD ile Ukrayna arasındaki oydaşmanın Türkiye açısından içerdiği tehdidi kamuoyuna açıklamıştık. 

TÜRK AKIMI VE KUZEY AKIMI-2 HEDEFTE

ABD ve Ukrayna hükümetleri, Stratejik Ortaklık Anlaşması’nda, açıkça “Türk Akımı’nı durdurmak için sürekli eşgüdümde bulunacaklarını” vurguluyorlar.
ABD ve Ukrayna arasındaki resmî mutabakatta, Kuzey Akımı 2 (Nord Stream 2) diye bilinen Rusya’dan Almanya’ya uzanan gaz hattı da hedef alınıyordu. Böylece Ukrayna, ABD’nin Avrasya enerji yollarına karşı açtığı savaşta piyon rolü üstleniyordu. Öncelikli hedefte Türkiye, Rusya ve Almanya var. 

TÜRK HÜKÜMETİ SORDU MU

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’ün Suriye ve Irak ile konfederasyon/federasyon girişimi 25 Ağustos 2019 | 398 Okunma Stratejik ortaklık ya da stratejik dans 10 Ağustos 2019 | 231 Okunma Ukraynalı komedyenle rol arkadaşlığı 09 Ağustos 2019 | 343 Okunma Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemi 08 Ağustos 2019 | 546 Okunma Pençe varsa ‘Açılım’ olmaz 07 Ağustos 2019 | 878 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar