Suriye’de kapıya gelen çözüm

ABD emperyalizmi ve geri planda İsrail, önce Irak’ı işgal ederek Barzanistan’ı kurdular. “Kürdistan” adı altında İkinci İsrail Devleti kurma planının ikinci aşaması, Barzanistan’ı...

ABD emperyalizmi ve geri planda İsrail, önce Irak’ı işgal ederek Barzanistan’ı kurdular. “Kürdistan” adı altında İkinci İsrail Devleti kurma planının ikinci aşaması, Barzanistan’ı Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e bağlayacak koridorun açılmasıydı. Suriye’de, bu amaçla iç savaş tezgâhlandı. Ne yazıktır ki, Ak Parti yönetimi de ABD, İsrail ve Suudî Arabistan’ın bu girişimine katıldı.
Suriye’ye ülkemizden terör ihracı, bizim ilk günden beri vurguladığımız üzere fiyaskoyla sonuçlardı. Emevi Camisi’ne tankla girilemezdi. Girilemedi! Ancak bu acı tecrübeyi hatırlatmak değil muradımız. Çünkü Türkiye, artık Astana sürecinin ortağıdır ve Suriye yönetiminin dolaylı dostudur. Yalnızca nereden nereye geldiğimizi özetliyoruz. Önümüzdeki ufku görebilmek için elbette.

TAYYİP ERDOĞAN YÖNETİMİNİN SORUNUNU ÇÖZMEK

Bir de yakın geçmişten kalan yükler var. Çözüm planı o yükleri dikkate almak zorunda. Ak Parti yönetimi, Suriye’deki iç savaşa katılan bazı örgütleri destekledi, hatta silahlandırdı. Bu gruplara bazı sözler verildiği de herkes tarafından görülüyor. Yapılan taahhütler gerçekçi değildi, ancak bıraktıkları sorunlar gerçektir.
Vatan Partisi, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak yanında, Türkiye hükümetini omuzlarındaki yüklerden kurtaracak ve Türkiye-Suriye işbirliğinin yolunu açacak bir plan yaptı.

SURİYE’DE ÇÖZÜM PLANI

Plan şöyle:

6.Türkiye’nin koruması altındaki gruplar ellerindeki silahları bırakacaklar.
7.Suriye, silah bırakan bu grupların yönetici ve mensupları için af çıkartacak.
8.Başta PKK/YPG/YPD olmak üzere, Suriye’deki terör örgütleri, Suriye + Türkiye işbirliğiyle temizlenecek. Bu sürece Irak + İran + Rusya’nın katkıda bulunması doğaldır.
9.Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasıyla birlikte Türkiye’ye göç etmiş olan Suriyeliler güven içinde vatanlarına / evlerine dönecekler. Zaten dönmeye başladılar.
10.Böylece Fırat’ın doğusundaki terörün Türkiye + Suriye + Irak + İran + Rusya işbirliğiyle temizlenmesi için koşullar oluşturulmuş olacak. Fırat’ın Batısında başlayan terörden arınma, Fırat’ın Doğusunda kesin sonuca ulaştırılacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sayın Cumhurbaşkanımızın Yüksek Dikkatine Kesin zafer için doğru strateji doğru hedef 10 Ekim 2019 | 9.060 Okunma Selam duran kadınlar! 03 Ekim 2019 | 202 Okunma Çin devriminin yarattığı Çin mucizesi 01 Ekim 2019 | 545 Okunma Orta Asya’nın Altın Çağı üzerine Starr’ın kitabı 22 Eylül 2019 | 590 Okunma BOP Eşbaşkanlığı devam mı ediyor 21 Eylül 2019 | 3.566 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar