Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkı bugün geçerli mi

Kimi okuyucularımız soruyor: Barzani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum yapması bir hak değil midir? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kürdistan’daki...

Kimi okuyucularımız soruyor: Barzani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum yapması bir hak değil midir? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kürdistan’daki referandumu bir hak olarak görmesi yerinde değil midir? Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkına saygınız yok mu?

BURJUVA DEMOKRATİK DEVRİMLERDEKİ KÖKLER

Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkının kökleri, 17. ve 18. yüzyıllardaki İngiliz, Amerikan ve Fransız devrimlerine dayanır. Gelişmiş kapitalist ülkelerdeki bu devrimler, derebeylikleri tasfiye ederek, milletin birliği ve egemenliği davasını tarih sahnesine getirdi. Kralların tahtları ve senyörlerin kaleleri yıkıldı, millî devletler kuruldu.

DEVLETSİZ HALKLARIN DEVLET KURMALARI

Milletlerin Kaderini Tayin Hakkının asıl gündeme gelişi, emperyalizm dönemindedir. Dünya iki kampa bölündü. Bir yanda emperyalist devletlerden oluşan Ezenlerin Dünyası ve öte yanda bağımlı ülkelerden ve sömürgelerden oluşan Mazlumlar Dünyası.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 130 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar