Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde güvenlik

Önceki gün, 22 Eylül 2017 günü Millî Güvenlik Kurulu (MGK) ve hemen arkasından Bakanlar Kurulu toplandı. Dün de TBMM toplandı ve Bakanlar Kurulu’na sınır ötesinde askerî müdahale için izin veren...

Önceki gün, 22 Eylül 2017 günü Millî Güvenlik Kurulu (MGK) ve hemen arkasından Bakanlar Kurulu toplandı. Dün de TBMM toplandı ve Bakanlar Kurulu’na sınır ötesinde askerî müdahale için izin veren tezkerenin uzatılmasını kabul etti.

MGK İLE BAKANLAR KURULU VE TBMM KARARLARI

MGK Kararı ile Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Hükümet Sözcüsünün yaptığı açıklama ve TBMM’de dün kabul edilen izin tezkeresinin içeriği hemen hemen aynı. Hepsini şu maddelerde özetleyebiliriz:

1.Başta FETÖ / PDY, PKK / PYD / YPG ve DEAŞ olmak üzere, ülkemizin millî güvenliğini tehdit eden bütün terör örgütlerine karşı mücadele kararlılıkla sürdürülecektir.

2.Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandum gayrimeşrudur.

3.Bu referandum, Türkiye’nin millî güvenliği, Irak’ın siyasal birliği ve toprak bütünlüğü yanında, bölgenin barış, güvenlik ve istikrarı için tehdit oluşturmaktadır.

4.IKBY yönetimi, vakit varken referandum kararından vazgeçmelidir. Referandumun ertelenmesi kabul edilemez.

5.Bütün uyarılara rağmen referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.

6.Türkiye, güney sınırında ve ötesinde oldubittilere ve bölücü teröre karşı güvenliğini ve menfaatlerini korumak için gereğinde askerî harekâtlar dahil her uygulamaya hazırdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 132 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar