Erdoğan-Putin görüşmesinde Suriye başarısı

Önceki akşam yapılan Erdoğan-Putin görüşmesinin en önemli ürünü, Suriye konusundaki anlayış ve eylem birliğidir. Her iki lider, Suriye odaklı işbirliği konusunda atılacak adımları...

Önceki akşam yapılan Erdoğan-Putin görüşmesinin en önemli ürünü, Suriye konusundaki anlayış ve eylem birliğidir. Her iki lider, Suriye odaklı işbirliği konusunda atılacak adımları kararlaştırdıklarını belirttiler. Görüşmenin hasadını özetleyen şu cümleleri Putin belirtti:

“Suriye’de çatışmasızlık bölgelerine ilişkin önemli bir başarıya imza attık. Bu, Sayın Erdoğan’ın girişimi sayesinde oldu. Çatışmasızlık ortamının oluşturulması için önemli koşullar ortaya çıktı.”

ABD-İSRAİL ATAĞINA SURİYE ODAKLI YANIT

Görülüyor ki, Türkiye’nin elini Suriye’ye uzatacağı günler uzak değildir. ABD ile İsrail’in Irak’ın kuzeyindeki Bölücü Referandum atağına yanıt, öncelikle Suriye’den verilebilirdi ve oradan verilmektedir.

Suriye, düne kadar Batı Asya’da oluşan birliğin sorunlu halkası olarak gözüküyordu. Bu sorun, nesnel bir temele dayanmıyordu. Tayyip Erdoğan yönetiminin bazı kişisel diretmelerinden vazgeçmede gösterdiği tutukluk yüzünden böyle bir durum ortaya çıkmıştı. Ancak bu diretme devam edemezdi. Çünkü Suriye ile işbirliği, Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve güvenliği için anahtar değerini kazanmıştı. Türkiye için öncelikli tehdit, Irak’ın kuzeyinden değil, Suriye’nin kuzeyinden geliyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 130 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar