​Deli Fuat Paşa’yı tanıyor musunuz?

Önceki akşam İstanbul Büyükdere’de yüz kadar öncümüzle birlikte yemek yedik ve Millî Hükümet seçeneğini nasıl oluşturabileceğimizi görüştük. Buluşma yeri olarak Müşir...

Önceki akşam İstanbul Büyükdere’de yüz kadar öncümüzle birlikte yemek yedik ve Millî Hükümet seçeneğini nasıl oluşturabileceğimizi görüştük. Buluşma yeri olarak Müşir Fuat Paşa Yalısını seçen, Lütfü Akdoğan ağabeyimiz. Boğaz havası, tarihsel ortam, her şey çok güzel. Hele Fuat Paşa’nın adı, toplantımıza çok yakıştı. Vatan Savaşının çetin koşullarında tecrübe, kararlılık ve cesaret gerekli. Bizim esin kaynağımız, artık kahramanlarımızdır.


 

ÇARLIK ORDUSUNU YENEN KOMUTAN

Fuat Paşa, Kafkas kökenli Müşir Hasan Paşa’nın oğlu. 1835 yılında Kahire’de doğuyor ve 1931 yılında, 96 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yumuyor. Olağanüstü cesareti dolayısıyla “Deli” diye anılıyor. Öğrenimini Mısır’daki Abbasiye Mektebi’nde tamamladı. Aynı okulda bir süre hocalık yaptıktan sonra, 1869 yılında Albay rütbesiyle İstanbul’a atandı. Dâr-ı Şûray-ı Askeri’de çalışırken, 1872 yılında aşiret ayaklanmalarını bastırmakla görevlendirilerek Kerkük’e gönderildi.

Karadağ savaşlarında (1876) gösterdiği yararlıklar üzerine tümen komutanı olarak Tuna ordusuna gönderildi. 93 Harbi diye bildiğimiz 1877 -1878 Türk-Rus Savaşı’nda kazandığı başarılarla destan yazdı. Elena’da Çarlık kuvvetlerini bozguna uğrattı, bu nedenle “Elena Kahramanı” diye ün yaptı. Savaştan sonra müşirliğe (mareşalliğe) yükseltildi. Olağanüstü elçi olarak Avusturya ve Rusya’ya gönderildi (1894).

ABDÜLHAMİT’E KAFA TUTUYOR

Abdülhamit, Elena başarısından sonra, Fuat Paşa’ya büyük bir nişan verdi. Hünkar kendisine nişanını takarken Paşa’nın başı dimdikti. Padişah’a söyledikleri tarih sayfalarına geçti:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargıtay açılışında Biden’a hizmet eden dua 13 Eylül 2021 | 1.484 Okunma Taliban üzerine sorulara yanıtlar 10 Eylül 2021 | 886 Okunma Siz o romanların neresindesiniz 09 Eylül 2021 | 282 Okunma Ne mutlu Türk milletine: 30 Ağustos Ateşi Afganistan’dan Parlıyor 30 Ağustos 2021 | 133 Okunma Bağışlar Vatan Partisi’ne Vatan Partisi İktidara! 08 Temmuz 2021 | 168 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar