Borçlanma ekonomisinin iflası

1980 sonrasında Neoliberal dedikleri ekonomiyle Türkiye’yi getirdikleri yer borç batağıdır ve iflastır. Ak Parti yönetimi, daha 2014 yılı Kasım ay başında ekonominin çıkmaza girdiğini saptamıştı.

Zamanın Başbakanı Davutoğlu, 6 Kasım 2014 günü 11 bakanını yanına alarak yaptığı basın toplantısıyla borçlanma ekonomisinin iflas ettiğini ilan etmiş oldu. Artık çarkı çevirmekte zorlanıyorlardı. “Yapısal Dönüşüm Hamlesi” başlığıyla yeni bir sisteme geçme mesajı veriyorlardı. Hükümet gazeteleri, “Ekonomide altın çağ” (Yeni Şafak) ve “Dokuz şiddetinde ekonomik devrim” başlıkları atıyordu (Akşam).

Yalnız Türkiye’de değil, bütün dünyada Neoliberal ekonominin yaldızları dökülmüştür. Dünya, yeniden Karma Ekonominin, kalkınma için kamu girişiminin, korumacılığın, ithal ikamesinin, güçlü Merkez Bankası’nın, millî paranın, planlamanın, kooperatifçiliğin, özetle Üretim Odaklı Ekonominin değerlerini keşfediyor.

Türkiye’de ve bütün dünyada, Neoliberal Ekonomi ile Üretim Ekonomisi arasındaki çelişme, Atlantik Sistemi ile Avrasya Uygarlığı arasındaki çelişme ile örtüşmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sayın Cumhurbaşkanımızın Yüksek Dikkatine Kesin zafer için doğru strateji doğru hedef 10 Ekim 2019 | 9.060 Okunma Selam duran kadınlar! 03 Ekim 2019 | 202 Okunma Çin devriminin yarattığı Çin mucizesi 01 Ekim 2019 | 545 Okunma Orta Asya’nın Altın Çağı üzerine Starr’ın kitabı 22 Eylül 2019 | 590 Okunma BOP Eşbaşkanlığı devam mı ediyor 21 Eylül 2019 | 3.566 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar