Bakanlar Kurulu var mı sorusuna Nasrettin Hoca’nın yanıtı

Dün, 5 Haziran 2023 günlü sayısında Aydınlık, “Anayasada kabine yok” başlığıyla çok önemli bir sorunu kamuoyunun önüne getirdi. Değerli bilim insanlarımız Prof. Dr. Birgül Ayman Güler...

Dün, 5 Haziran 2023 günlü sayısında Aydınlık, “Anayasada kabine yok” başlığıyla çok önemli bir sorunu kamuoyunun önüne getirdi. Değerli bilim insanlarımız Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Meltem Dikmen Caniklioğlu’nun konuya aydınlık getiren görüşleriyle birlikte bu satırların yazarına da yer verildi.

Açıklamamın başlarında, “Anayasada yürütme organının ismi Bakanlar Kuruludur” deniyor. Sonlarda ise, şu saptamada bulunuluyor:

“Ekonominin çok dar bir grubun eline geçmesi başka sonuç veremezdi. Böylece Türkiye’nin anayasa pratiğinden hükümet ve bakanlar kurulu kavramları kovuldu. Anayasada bakanlar kurulu yazıyor. Ama pratikte bakanlar kurulu sizlere ömür.

“Bu olay, 1980’de başlayan millî devletin tasfiyesi sürecinin en ciddî ifadesidir. Devletsizleşme de diyebiliriz. Devlet zaaf içindedir.

“Kamuoyu kabine üyelerinin adlarını konuşuyor? Oysa konuşulması gereken, Türk anayasal sisteminde hükümetin veya bakanlar kurulunun tasfiye edilmesidir; onun yerine kabine adı altında anayasa dışı bir kurumun yaratılmasıdır. Anayasada bakanlar kurulu yazıyor. Ama pratikte bakanlar kurulu sizlere ömür.”

Okuyucularımız haklı olarak aradılar ve konunun aydınlanmasını istediler. Soruluyor: Anayasa sistemimizde Bakanlar Kurulu var mı, yok mu? Anayasada Bakanlar Kurulu yazıyor mu, yoksa “sizlere ömür” mü?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Voleybolcuların kadın devrimi 04 Eylül 2023 | 943 Okunma Yabancı düşmanlığını ve ırkçılığı besleyen zeminin yıkıldığı bir dünyaya doğru 26 Ağustos 2023 | 15 Okunma Bayramlarda emanet aldığımız değerler gelecek kuşaklara armağan olur 28 Haziran 2023 | 69 Okunma Kerem ile Aslı’nın NATO ile LGBT’ye karşı mücadelesi 23 Haziran 2023 | 207 Okunma Prof. Dr. Fehmi Katırcıoğlu’nun Mektubu: Üçüncü cinsiyet biyokültürel savaş malzemesi 22 Haziran 2023 | 543 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar