ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ege’den Hürmüz Boğazı’na uzanan cephedeki tehlikeli gelişmelere stratejik yanıt

Yunanistan’ın istifa eden Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, görev teslim töreninde, Ege’de ve Girit çevresinde kara sularını 12 mile çıkarmaya hazırlandıklarını açıkladı .

Doğu Perinçek
Doğu Perinçek Aydınlık Gazetesi
23 Ekim 2018 | 3.7 K

Yunanistan’ın istifa eden Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, görev teslim töreninde, Ege’de ve Girit çevresinde kara sularını 12 mile çıkarmaya hazırlandıklarını açıkladı. Hem de aşama aşama planlarını ilan etti. Bu konuda Aydınlık’ın dünkü haberi ve Amiral Soner Polat ile Amiral Cem Gürdeniz’in verdiği bilgiler olayın ciddiyetini önümüze koymuştur.
Dünya kamuoyunun dikkati Pasifik Okyanusu’ndaki gerginliklere odaklanmıştır. Ancak öyle gözüküyor ki, Ege ve Doğu Akdeniz’den Suriye ve Irak’ın kuzeyinden geçerek İran-Arap Körfezi’ne ve Hürmüz Boğazı’na kadar uzanan cephede insanlık, kısa erimde çok daha tehlikeli gelişmelerle karşı karşıyadır. Suriye’nin kuzeyine bakarsak, zaten bu cephede şu anda savaş devam ediyor. Stratejik önemdeki olguları şöyle sıralayabiliriz:
BİR: TEK CEPHE
Önce altını çizelim: Ege’den Hürmüz Boğazı’na uzanan cephe, tek cephedir. Cephenin Batı kanadından Doğu ucuna kadar karşı karşıya gelen güçler aynıdır. 
Karşıda ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Yunanistan/Güney Kıbrıs ve PKK ile DEAŞ gibi terör örgütleri mevzilenmiştir. 
Kısaca “İnsanlık Cephesi” adını verebileceğimiz bizim cephemizde ise, Türkiye, Suriye, İran, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rusya başta olmak üzere Batı Asya ülkeleri ve Çin bulunuyor. 
İki cephe arasında kalan ara güçler de var. Onları kazanmak, başarı için gereklidir.
Tek cephe saptaması, en çok Türkiye açısından önemli. Belirttiğimiz hattaki çeşitli anlaşmazlıkları birbirinden koparırsak, hem gerçeklerden uzaklaşırız, hem de Türkiye’nin vatan bütünlüğünü koru...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER