ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkı bugün geçerli mi

Kimi okuyucularımız soruyor: Barzani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum yapması bir hak değil midir? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kürdistan’daki referandumu bir hak olarak görmesi yerinde değil midir? Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkına saygınız yok mu? BURJUVA DEMOKRATİK DEVRİMLERDEKİ KÖKLER Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkının kökleri, 17 .

Doğu Perinçek
Doğu Perinçek Aydınlık Gazetesi
13 Eylül 2017 | 248

Kimi okuyucularımız soruyor: Barzani’nin Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum yapması bir hak değil midir? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kürdistan’daki referandumu bir hak olarak görmesi yerinde değil midir? Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkına saygınız yok mu?

BURJUVA DEMOKRATİK DEVRİMLERDEKİ KÖKLER

Milletlerin Kendi Kaderini Tayin Hakkının kökleri, 17. ve 18. yüzyıllardaki İngiliz, Amerikan ve Fransız devrimlerine dayanır. Gelişmiş kapitalist ülkelerdeki bu devrimler, derebeylikleri tasfiye ederek, milletin birliği ve egemenliği davasını tarih sahnesine getirdi. Kralların tahtları ve senyörlerin kaleleri yıkıldı, millî devletler kuruldu.

DEVLETSİZ HALKLARIN DEVLET KURMALARI

Milletlerin Kaderini Tayin Hakkının asıl gündeme gelişi, emperyalizm dönemindedir. Dünya iki kampa bölündü. Bir yanda emperyalist devletlerden oluşan Ezenlerin Dünyası ve öte yanda bağımlı ülkelerden ve sömürgelerden oluşan Mazlumlar Dünyası.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER