Yaşayanlar Eyüp’ü anlatıyor

BİR semtin tarihini, özelliğini, büyük kentin içindeki yerini öğrenebilmek için orada yaşayan ailelerin, bireylerin öyküsünü dinlemek gerekir.Şener Türkmenoğlu’nun Eyüp-Yaşayanların...

BİR semtin tarihini, özelliğini, büyük kentin içindeki yerini öğrenebilmek için orada yaşayan ailelerin, bireylerin öyküsünü dinlemek gerekir.

Şener Türkmenoğlu’nun Eyüp-Yaşayanların dilinden...* kitabı bu anlayışı yansıtan bir çalışma.

Gerek İstanbul’da gerek Türkiye’nin herhangi bir şehrinde yaşayan biri mutlaka Eyüp’ü görmüştür, hele ramazanda mutlaka ziyaret etmiş, ibadetini yerine getirmiştir.

İstanbul’un bu çok eski semtinde yaşayan, yaşamış olan 640 kişiyle konuşulmuş.

Albüm/kitabın sayfa düzeni şöyle:

Genellikle aile reisinin biyografisi, fotoğrafı, ondan sonra kuşakların anlattıkları yer alıyor. Yazılara eşlik eden zengin bir fotoğraf arşivi de kitabı önemli kılıyor.

Eski bir semtin, başka bir deyişle mahalle dayanışmasının, hoşgörüsünün, dostluğun simgesi bir semt olma özelliği öne çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Yeni’ bir gülnihal 17 Şubat 2019 | 35 Okunma Müzikçiler ve müziği sevenler için... 16 Şubat 2019 | 10 Okunma Karadeniz Kitap Fuarı yarın açılıyor 15 Şubat 2019 | 1.272 Okunma Sevgililer Günü’nde ne armağan etmeli 14 Şubat 2019 | 38 Okunma Şiir ve Edebiyat Festivali bugün başlıyor 12 Şubat 2019 | 30 Okunma
TÜM YAZILARI