'Takipçin kadar konuş' yanılgısı

SALI günü çıkan yazım üzerine Metin Celâl aradı, hem iyi bir edebiyatçıdır, hem yayınları takip eden bir yayıncıdır. Eskiden de Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanlığı...

SALI günü çıkan yazım üzerine Metin Celâl aradı, hem iyi bir edebiyatçıdır, hem yayınları takip eden bir yayıncıdır.

Eskiden de Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanlığı yapmıştır.

Medyadaki vasatlığın işgalinden yakındı. “Ortalama bir kültür kol geziyor, herkesi teslim alıyor, kolaycıların da hoşuna gidiyor” dedi.

Madalyonun iki yüzü vardır sözü bir gerçeği ifade eder.

NYR’in son sayısında Facebook ve sosyal medya üzerine yazılar okudum, bunu toptan reddettiğim sanılmasın.

Bakın dergiden bir bilgi:

Cambridge Analytica adlı danışma firmasından bilgi alanların, yani kullananların sayısı 50 milyonu bulmuş.

Bir yazara göre bunun amacı daha çok paylaşmak, daha açık olmak.

Bunları kim görmezden gelebilir. Bir yazarın görüşü de şöyle: “Eğer bir makine yapmak isteseniz, bunu milyonlarca kişiye propaganda yapmak için kullanmaya kalkışsanız Facebook gibi başaramazsınız.” Ama yanlış yönlendirmelere de değiniyor. Çabukluk bazen onarılmayacak hatalara yol açıyor.

Bir zamanlar geçerli bir söz vardı, “Paran kadar konuş” diye. Şimdi tanınmışlığın, ilgi görmenin iki ölçütü var:

Ne kadar takipçin var?
Ne kadar tıklanıyorsun?

Takipçilerinin niteliği, bilgi düzeyleri, o konudaki donanımları, eğitimleri hiç önemli değil, bunlar kaale alınmıyor, önemli olan sürümden kazanmak.

Birtakım medya mensupları da en çok satanlar kitap listesinin analizini yapacaklarına, ortalama zevkin savunuculuğunu üstleniyorlar.

Halk böyle istiyor diyen sinemacıların nasıl battığını anımsamalarına belki yaşları müsait değildir ama biraz da yaptıkları işin tarihini okusunlar, geçmişini öğrensinler. Günübirlik yaşamanın, insanı nasıl gülünç hale düşürdüğünü düşünsünler.

Metin Celâl’in...

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müzikçiler ve müziği sevenler için... 16 Şubat 2019 | 9 Okunma Karadeniz Kitap Fuarı yarın açılıyor 15 Şubat 2019 | 1.269 Okunma Sevgililer Günü’nde ne armağan etmeli 14 Şubat 2019 | 36 Okunma Şiir ve Edebiyat Festivali bugün başlıyor 12 Şubat 2019 | 30 Okunma Belki artık müzik albümü yazamayacağım 10 Şubat 2019 | 23 Okunma
TÜM YAZILARI