Fotoğrafı ustalardan öğrenmek

Fotoğrafa ilgi duyuyorsanız işe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız. Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi örneklerden biri.Bir...

Fotoğrafa ilgi duyuyorsanız işe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız. Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi örneklerden biri.

Bir alana gerek amatör gerek profesyonel olarak ilgi duymaya başladığınızda ilk yapacağınız, bu alanın ustalarının kitaplarını okumak, yaptıklarını incelemek, onların izinden gitmektir. Fotoğraf mı çekiyorsunuz ya da meslek olarak fotoğrafçılığı mı seçtiniz? İşe bu konuda özet bilgiler veren kitaplarla başlamalısınız.

Ian Haydn Smith’in ‘Fotoğrafın Kısa Öyküsü’, bu anlayışla yazılmış iyi kitaplardan biri.

İlk sayfasında şu yazıyor: ‘Önemli Janrlara, Eserlere, Temalara ve Tekniklere Yönelik Cep Kılavuzu’.

Lise yıllarımda ben de fotoğrafa ilgi duymuş, Agfa marka, körüklü, 6x9 film çeken bir makine almıştım. O makineyle ‘1950 kuşağı’nın yani kuşaktaşlarımın fotoğraflarını çektim.

Şimdi bu merak ateşi sönse de bir Panasonic Lumix ile küçük bir Nikon makinem var.

Bir zamanlar ben çekerdim, yıllar geçtikçe başkaları sizi çekiyor.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir çevirmenden öğreneceklerimiz 19 Şubat 2019 | 86 Okunma ‘Yeni’ bir gülnihal 17 Şubat 2019 | 36 Okunma Müzikçiler ve müziği sevenler için... 16 Şubat 2019 | 10 Okunma Karadeniz Kitap Fuarı yarın açılıyor 15 Şubat 2019 | 1.272 Okunma Sevgililer Günü’nde ne armağan etmeli 14 Şubat 2019 | 38 Okunma
TÜM YAZILARI