‘Erdal Öz Ödülü’ Adalet Ağaoğlu’nun

CAN Yayınları’nın kurucusu, iyi yazar Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü sonuçlandı.Başkanlığını...

CAN Yayınları’nın kurucusu, iyi yazar Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü sonuçlandı.

Başkanlığını Handan İnci’nin üstlendiği, Asuman Kafaoğlu Büke, Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün on birincisinin Adalet Ağaoğlu’na verilmesini kararlaştırdı.

Ödüllerin bir önemi de adına verilen kimsenin değeriyle doğru orantılı olmasıdır. Sevgili arkadaşım Erdal Öz, edebiyat dünyasının da yayın dünyasının da doruktaki adlarından biridir.

Türkiye’deki siyasal dalgalanmaların acısını yaşamış, bu tanıklığını da kitaplarına yansıtmıştır.

Kuşağının noterlerinden biridir. Bu benzetmeyi de Yaşar Kemal’le ödül almaya Barselona’ya gittiğimde komitenin başkanı Cervantes için yapmıştı, kendisinden ödünç aldım.

Kuşağımın her ferdi, mutlaka anı yumağımın bir yerinden kendini gösterir, İstanbul günleri kadar onun Ankara günlerini de anımsıyorum.

O zamanlar yaptığı radyo programını bizim evde çekmişti. Kuşağından hiç kimseyi unutmamıştı.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müzikçiler ve müziği sevenler için... 16 Şubat 2019 | 8 Okunma Karadeniz Kitap Fuarı yarın açılıyor 15 Şubat 2019 | 1.269 Okunma Sevgililer Günü’nde ne armağan etmeli 14 Şubat 2019 | 36 Okunma Şiir ve Edebiyat Festivali bugün başlıyor 12 Şubat 2019 | 30 Okunma Belki artık müzik albümü yazamayacağım 10 Şubat 2019 | 23 Okunma
TÜM YAZILARI